Sergey Ahromeyev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Sergey Ahromeyev
Сергей Фёдорович Ахромеев
Marshal Sergey F. Akhromeyev in 1988.JPEG
Ahromeyev, 1988
Doğum 5 Mart 1923
Moskova
Ölüm 24 Ağustos 1991 (68 yaşında)
Moskova
Bağlılığı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sovyetler Birliği
Hizmet yılları 1940-1988
Rütbesi
Sovyetler Birliği Mareşali
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı
Madalyaları
Sovyetler Birliği Kahramanı
Lenin Nişanı
Lenin Nişanı
Lenin Nişanı
Lenin Nişanı
Ekim Devrimi Nişanı
Vatanseverlik Savaşı 1. sınıf
Kızıl Yıldız Nişanı
Kızıl Yıldız Nişanı
SSCB Anayurt Hizmeti Nişanı 3. sınıf
Askerî Hizmet İçin madaslyası
Vladimir İliç Lenin 100. doğum yıldönümü madalyası
SSCB sınırlarının korunmasında üstün hizmet madalyası
Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda Almanya'ya karşı zafer için madalya
Büyük Vatanseverlik Savaşı'ndaki zaferin 20. yıldönümü madalyası
Büyük Vatanseverlik Savaşı 30. yıldönümü
Büyük Vatanseverlik Savaşı 40. yıldönümü  madalyası
SSCB Ordusu Veteran gücü madalyası
Askerî İşbirliğini Güçlendirme (Varşova Paktı)
30 years saf rib.png
SSCB Silahlı gücü 40 yılı madalyası
SSCB Silahlı gücü 50 yılı madalyası
SSCB Silahlı gücü 60 yılı madalyası
SSCB Silahlı gücü 70 yılı madalyası
Moskova 800. yılı anma madalyası
Üstün Hizmet İçin madaslyası 1. sınıf
Sonraki işi SSCB Devlet Başkanı Danışmanı
Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti milletvekili

Sergey Ahromeyev (Rusça: Сергей Фёдорович Ахромеев / Sergey Fyodorovich Akhromeyev, d. 5 Mart 1923 - ö. 24 Ağustos 1991), Sovyet asker, Sovyetler Birliği Kahramanı 1982, Sovyetler Birliği Mareşali.

Askeri Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

1940 yılında orduya denizci olarak katıldı. 1943 yılında Sovyetler Birliği Komünist Partisi’ne girdi. Büyük Anayurt Savaşı sırasında deniz kuvvetleri bünyesinde Stalingrad Muharebesi, Leningrad Kuşatması, Ukrayna cephelerinde çarpışmalara katıldı. Leningrad Kuşatması sırasında gösterdiği yararlılıklardan dolayı ödüllendirildi. Savaştan sonra tank bölük komutanlığı, kurmay heyet üyeliği ve tank tabur komutanlığı yaptı. 1952 yılında Zırhlı Birlikler Harp Akademisini bitirdi, 1967’de Kurmay Okulundan mezun oldu. Çeşitli birliklere komuta etti. 1974-1979 yılları arasında Genelkurmay yardımcılığı yaptı. 1984-1988 yılları arasında SSCB Kızılordu Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakan Yardımcısı görevindeydi.Afganistan Harekâtının tüm aşamalarında, askerlerin geri çekilişi dahil olmak üzere plan ve operasyonları yönetti. 1980 yılında Sovyet Kara Kuvvetleri bünyesinde gerçekleştirdiği otomasyon sistemleri yüzünden Lenin Ödülü layık görülmüştür. 1981 yılında aday ve 1983-1990 yılları arasında SBKP Merkez Komite üyesi oldu. 1982 yılında Sovyetler Birliği Kahramanı ödülü aldı. 1983 yılında Sovyetler Birliği Mareşali oldu. 1988 yılında SBKP Prezidum Sekretaryasında görev aldı. 1990 Mart ayından sonra SSCB Cumhurbaşkanının danışmanıydı.1989 yılındaki SSCB Meclis seçimlerinde Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinden milletvekili seçilmiştir. Genelkurmay heyetiyle beraber Soğuk Savaş’ın sona erdirilmesi amacıyla yapılan uluslararası görüşmelerde bulunmuştur. Özellikle ABD heyetindeki Condoleezza Rice ile temasları olmuştur. Bu toplantılar sırasında Gorbaçov ile aralarındaki anlaşmazlıklar su yüzüne çıkmıştır. Sovyet silahlı kuvvetlerinin NATO kuvvetlerinin lehine olarak zayıflatıldığı gerekçesiyle şikayetlerini çeşitli platformlarda dile getirmiştir, gazetelerde makaleleri yayımlanmıştır.

1991 Darbesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 Sovyet darbe girişimi sırasında Soçi’de tatildeydi. Gorbaçov’a karşı yapılan darbeyi desteklemiştir. Eşi ve oğluyla tatildeyken darbecilerden Gennadi Yanayev ile görüşmüştür. Tatilden hemen Kremlin’deki ofisine geçmiş ve acil olarak yapılması gerekenleri planlamaya başlamıştır. Darbenin başarısız olacağını anlayınca ailesine bir mektup yazarak intihar eder. Mektupta ülkenin hızla çöküşe gittiğini ve bu gidişe dikkat çekmek için hayatına son verdiğini belirtir. Hayatını kurulmasına adadığı kurumların çökertilmesine karşı tepkilidir. Bu fikirlerini Gorbaçov’a yazdığı özel mektupta da belirtmiştir. 24 Ağustos 1991 akşam saatlerinde ofisinde cesedi bulunmuştur. Darbecilerden sadece o ve Boris Pugo başarısız olunduğunu anlayınca intihar ederek darbeyi ne kadar ciddiye aldıklarını göstermişlerdir. Gorbaçov ve ondan sonra başa gelen Yeltsin yönetimi de darbecilerin çoğunluğunun ciddiyetsizliğini kavradığından hafif cezalar verilmiş ve tüm darbeciler 1994 yılı içinde affedilmiştir.

Mezarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Akhromeev'in mezarı Troyekurovskoye Mezarlığındadır. Ölümünden sonra mezarı yağmalanmış ve madalyalarla dolu üniforması çalınmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]