Perşembe, Ordu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Perşembe
—  İlçe  —
Ordu Siyasi Haritası
Ordu Siyasi Haritası
Türkiye'de bulunduğu yer
Türkiye'de bulunduğu yer
Ülke Türkiye
İl Ordu
Coğrafî bölge Karadeniz
Yönetim
 - Kaymakam Abdullah KÜÇÜK
 - Belediye başkanı İ. Selami ÇARKCI
Yüzölçümü
 - Toplam 226 km2 (87,3 mi2)
Rakım m (0 ft)
Nüfus (2013)[1]
 - Toplam 32,131
 - Kır -
 - Şehir 32,131
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
Posta kodu 52750
İl alan kodu 0452
İl plaka kodu 52
İnternet sitesi: Belediye

Perşembe, eski ismi Vona, Ordu ilinin bir ilçesi, Vona Yarımadasında yer alır.

Perşembe, uzun zaman Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmıştır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon İmparatorluğu'nu ortadan kaldırmasından sonra Vona Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyetine girmiştir. 1945 yılında ise ilçe olmuştur.

Ordu-Samsun devlet karayolu üzerinde Vona tabii liman koyunda kordon tepesi eteğinde kurulmuştur. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Ordu, batısında Fatsa, güneyinde Ordu-Ulubey ve Fatsa İlçeleri ile sınırlıdır. İl Merkezine 13 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçenin nüfusu toplam 40.000 civarındadır. Merkezi 10.000,Köylerde ise 30.000 dir

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Perşembe sahili boyunca daha çok devlet karayolunun deniz kısmında birçok yeme içme ve dinlenme mekanları bulunur. Perşembe, kumsalları ile ünlüdür. Çaka doğal plajı, bunların en tanınmışıdır. Bu plaj ileri düzeyde turistik hale getirilmesi için Perşembe Kaymakamlığı, Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Valiliğimizin öncülüğünde ve himayesinde ortaklaşa olarak çalışmalarını yürütmektedir.

Perşembe, tam bir dinlenme ve tatil yeridir. Sakindir,havası hoştur. Gürültü ve görüntü kirliliğinden tümüyle uzaktır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Perşembe bir turizm cazibe merkezi olacaktır. Perşembeli bir büyük iş adamı,turizm yatırımları için,ciddi çalışmalar yapmaktadırlar.

Kıyılar, son derece güzel manzaralara sahiptir. Kıyı boyunca Çeşmeönü, Aktaş, Çerli Köyü, Mersin, Çaytepe Yason burnu Yarımadası, Çatı. Büyükağız, Okçulu Koyu, Mederesönü, Efirli köyü başlı başına birer dinlenme,gezi ve spor beldeleridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2013 genel nüfus sayımı verileri". Türkiye İstatistik Kurumu. 15 Şubat 2014 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6NPVDUAA3. Erişim tarihi: 15 Şubat 2014.