Penguen (dergi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Penguen
Penguen-kapak-527.jpg
25 Ekim 2012 tarihli dergi kapağı.
Tür Mizah
Fiyat 3 TL (Kıbrısta 3.50 TL)
İlk sayı Eylül 2002
Yayım sıklığı Haftalık
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe
Resmî internet sitesi

Penguen Dergisi, Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yayınlanan haftalık mizah dergisidir. Dergi her hafta çarşamba günü yayımlanır.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Leman dergisinden ayrılan Metin Üstündağ, Bahadır Baruter, Selçuk Erdem, Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşları tarafından Eylül 2002'de kurulmuştur. İnternet sitesi 2004'te açılmıştır. 2007 Ağustos ayında kadrosundan Yiğit Özgür, Memo Tembelçizer, Oky, Ersin Karabulut, Umut Sarıkaya ve Uğur Gürsoy yeni bir dergi kurmak üzere ayrılmıştır. Bu çizerler Eylül 2007'de "Uykusuz" adlı bir dergi çıkarmaya başlamışlardır.

Kapak[değiştir | kaynağı değiştir]

Derginin amblemi uçmaya çalışan penguendir. Selçuk Erdem tarafından çizilmiştir. Kapak karikatürü, genellikle Türkiye'nin gündemindeki bir olay ile ilgili olmaktadır. Kurban Bayramı, İstanbul Park'ın açılışı, töre cinayetlerindeki artış ve Irak Savaşı vb. konular kapak konusu olmuştur.

Kapakta ayrıca derginin Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki fiyatı, derginin resmi sitesi, tarih, sayı ve barkot bilgileri yer alır.

Dergide çalışmakta olan yazar ve çizerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tayyipler Âlemi konulu Penguen dergisi kapağı (Sayı 2005/09).
  • Penguen dergisi, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisini kedi olarak çizen karikatürist Musa Kart'a açtığı tazminat davasını eleştirmek üzere "Tayyipler Âlemi" adıyla, başbakan Erdoğan'ı çeşitli hayvanlara benzeten karikatürleri kapak olarak yayımlamış ve bu nedenle Erdoğan, manevi tazminat davası açmıştır. Ancak, mahkeme söz konusu karikatürlerin eleştiri niteliğinde olduğu ve manevi zarar doğuracak nitelikte olmadığından hareketle, davayı reddetmiştir.
  • 2006 yılında, Emrah Ablak, Bülent Üstün ve Cengiz Üstün ile birlikte birkaç çizer, Penguen'den ayrılarak bir başka haftalık mizah dergisi olan Fermuar'ı çıkarmaya başlamıştır. Esin Özbek de daha sonra Fermuar kadrosuna katılmıştır.
  • 2009 İlkbaharı'nda dergi, görsel mizah sayfası bobiler.örg'ten her hafta 1 ila 2 çalışmayı yayımlamaya başlamış'tır. 2015 yılı itibariyle bu uygulamaya son verilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]