Mecid Mecidi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Majid Majidi (Farsça: مجید مجیدی, d. 17 Nisan 1959, Tahran), Uluslararası film eleştirmenlerinin beğenisini kazanan İranlı yönetmen, film yapımcısı ve senarist. Majidi'nin filmleri birçok tema ve türler üzerinde durmaktadır ve birçok uluslararası ödül kazanmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İranlı orta sınıf bir ailede Tahran'da doğdu ve büyüdü. 14 yaşında amatör tiyatro gruplarında oyunculuğa başladı. Daha sonra Tahran'da Dramatik Sanatlar Enstitüsü'nde eğitim gördü.

1979'daki İran Devrimi'nden sonra sinemaya duyduğu ilgi onu en önemli film, 1985 yılında Mohsen Makhmalbaf'ın Boykot adlı filmiyle ortaya çıktı.

1998 yılında Majidi, En İyi Yabancı Film dalında Cennetin Çocukları adlı filmi yönetti ve Akademi Ödülü'ne aday gösterildi.

2008 yılında Majidi'nin en beğenilen filmi olan Serçelerin Şarkısı Hindistan Visakhapatnam Uluslararası Film Festivali'nin açılış filmi oldu.

Majid Majidi Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatlarına hazırlık olarak Pekin şehrini tanıtmak için bir belgesel film hazırladı. Majidi Pekin hükümeti tarafından davet edilen beş uluslararası film yönetmenlerinden biriydi.

Majidi dini ve siyasi bakış açıları ve siyaset açısından çok muhafazakâr olan İran İslam Cumhuriyeti'nin kendi filmlerini yapmak için ona kaynaklar kazandırmıştır. Majidi İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah'ın değişik karikatürlerinin yayınlandığı Danimarka'da bu durumu protesto etmek için Danimarka film festivalininden çekilmiştir.

Ödüller ve dereceler[değiştir | kaynağı değiştir]

Majid Majidi pek çok ödül almıştır. Bunlardan birkaçı:

  • Kiliselerin evrenselleşmesi ile ilgili Özel Ödülü, 25. Montreal Film Festivali, 2001.
  • Grand Prix Des Amériques, 25. Montreal Film Festivali, 2001.
  • Akademi Ödülleri En İyi Yabancı Film Adayı için, 1998.
  • Amerika Grand Prix En İyi Film, Dünya Filmler, 1999 21. Montreal Festivali.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]