Kayadibi, Şavşat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Kayadibi
—  Köy  —
Artvin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Artvin
İlçe Şavşat
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 330
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 466
İl plaka kodu 08
Posta kodu 08700

Kayadibi, Artvin ilinin Şavşat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkeolojik kazıların girmediği yerlerde de, geçmişin derinliğini ölçme çeşitli veriler sonucu mümkündür. Örneğin Kayadibi Köyü’nün geçmişine ilişkin araştırma için köyümüzün eski evlerini ve yaşlarını belirleme yeterlidir.

Genelde: Çam ağaçlarından yapılmış evlerin ömrü kaç yıldır dersiniz ? Cevap: Mubalağasız 500 yılın üzerindedir, soymuk damar araları reçine ile kaplıdır. Su geçirmez, güveye yenik düşmezler. Bu yapıdaki ağaçların zamana dayanma gücü yıllar değil, yüzyıllardır.

Şimdi köyümüzdeki yapılaşmaya bakalım: Köyümüzde, peg dediğimiz eski bina yıkıntı ve temel kalıntıları hemen hemen yok gibidir. (Cemal Şahin beylerin tarlasındaki Beylerin geçici idare binası pegi hariç.) Halen ayakta duran , yıkılıp giden köyümüzün eski evleri aynı yıllarda yapılmışlardır.

Bu yerleşimlerin uzun veya kısa öyküsü şudur: Sasonoğulları Mahallesinden Turmanezelere doğru uzanan ormanın kuzeydoğusunda eski ev temelleri-kalıntıları mevcuttur. Köyümüze gelenler ilk olarak oraya yerleşmişlerdir. Çünkü balık çıkıntının iki yanında iki dere ve güzel pınarlar vardır. Batı kısmında halen ayakta olan bir orman mevcuttur. O devirlerde tehlike karşısında saklanmak için ormanlık yerler tercih edilirdi.

kinci aşamada araştırılması gereken ,dedelerimizin Lalansın (Oradaki ormanın adı Lalans’tır) kenarına ne zaman geldikleri orada ne kadar kaldıklarıdır. Lalanstan ayrılıp köye inme ve köyü kurma eylemi zamanı ,zemini ile bellidir. Tarihi sürece geçmeden önce bir parantez açalım. (Yeni yerleşim yeri için cıvardaki bütün çam ağaçlarını kesmiş ve evlerini kurmuşlardır. Benim dedelerimin evlerinin kerestesinin Nislata’nın batısından kesildiği halen söylenir.) Asıl köye yerleşim 500-600 yıl önce olmuştur. Peki 600 yıl önce bu bölgeye hangi millet sahipti ? Cevap Gürcülerdir.(Büyük Meydan Larousse cilt 5 ,sayfa 451) Kraliçe Tamara zamanında Gürcistan hudutları Erzurum’a kadar uzanıyordu. Trabzon bir prenslik olarak onlara bağlıydı ve 400 yıl bölgenin hakimi kaldılar. Moğol akınları 220 de Gürcistan’ın altın çağına son verdi. Sonuç olarak Gürcistanın o şaşaalı döneminde düze inmiş , köyümüzü kurmuşuz.

Son yıllarda Gürcistan Tarihi denen bir kitapçık yayınlandı. Orada Gürciler’in meyve ağaçlarına çok önem verdikleri yazılıydı. Köyümüzün bütün eski ağaçlarını Gürcüler dikmişlerdir. Bugün sakera , maçarula , tavrecul , helızıra , aşlama , magara , sartlo , sarı-kırmızılı armutlar gürcü emeklerinin bize yansımasıdır.

Yer adlarının bir çoğuda gürcü dilinden gelmedir. Sonraki yıllarda çevreye birçok milletler hakim oldu ise de çanağın içine pek giren olmadı .

H.Cemal Karataş Emekli Öğretmen www.kayadibisavsat.com alıntı yapılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıpçak Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Tamamen Kıpçak Türkü olan köy halkında Kıpçakların eski kültürü hakimdir. Köy Gürcü değildır. Rus ve Gürcülere karşı gerek kaçakaçlık döneminde ve gerekse milli mücadele yıllarında köylüler kahramanca mücadeleler vermişlerdir. Yer isimleri arasında Gürcüce olanların bulunuşu Gürcülerin sinsi planlarının sonucudur.Dolayısıyla Gürcistanla ilgili yazılanların Şavşat ilçesini ve köylerini bağlayıcı bir tarafı yoktur. Nitekim güvenilir kaynaklara bakıldığında bunun böyle olduğu görülür.(Bkz.:F.KIRZIOĞLU, Y.ZEYREK,H.TOKDEMİR ve M.Adil ÖZDER'in eserleriyle Artvin İl Yıllıkları)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 81 km, Şavşat ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 330
1997 370

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]