III. Abdurrahman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
III. Abdurrahman
Kurtuba Emiri
Kurtuba Halifesi
Hüküm süresi 912 - 929 (Emir)
929 - 961 (Halife)
Önce gelen Abdullah (Kurtuba Emiri)]
Sonra gelen II. Hakem (Kurtuba Halifesi)
Tam adı III. Abdurrahman bin Muhammet An-Nasir
Doğum tarihi 7 Ocak 891
Ölüm tarihi 15 Ekim 961
Hanedan Banu Umayyah; Endülüs Emevileri
Babası Muhammad bin Abdullah

III. Abdurrahman (Abdurrahman bin Muhammet; Arapça: عبد الرحمن الثالث; d. 891 civarı - ö. 961, Kurtuba), 912-929 yılları arasında Kurtuba Emiri 929-961 doneminde Kurtuba halifesi olarak Endülüs Emevi Devleti hükümdarı.

Abdurrahman Endülüs topraklarında dağılmış olan birliği yeniden kurdu ve İspanya'da otoritesini güçlendirdi. Güney Endülüs'teki isyancı arap derebeylerini egemenliği altına aldı. 928 yılında Bobastro'yu ele geçirdi. 939'da Leon kralı II. Ramiro tarafından Simancas hendeğinde ağır bir bozguna uğratıldı. Buna karşın yine de, yarımadanın kuzeyindeki Hıristiyan prensleri geri püskürttû.

Fatımi halifelerine karşılık halife (929), emirülmüminin ve en_Nasır lidinillah unvanlarını aldı. Fatımiler'i Kuzey Afrika'dan kovmaya girişti. 931 yılında Septe'yi ele geçirdi. Yükselen otoritesinin Fas'ın kuzeyindeki ve Mağrib'in merkezindeki yerli prenslerce de tanınmasını sağladı. Ama 958-959'da Fatımiler'den Cevher'in karşı saldırısı sonunda Abdurrahman'ın elinde yalnızca Septe ile Tanca kaldı. Bunlar geçitlerinin denetimi bakımından önemli yerlerdi.

Halifelik unvanı, Müslüman batının başkenti durumuna getirdiği Kurtuba'nın biçim değiştirmesi, kentin yakınlarında Medinetü'z-Zehra Sarayı'nın kurulması, sarayın buraya yaydığı zenginlik, vakıfları III. Abdurrahman'ın hükümdarlığı döneminin önemini göstermektedir. Avrupa'daki ilk tıp okulu olan Kurtuba tıp okulu bu dönemde Abdurrahman tarafından kurulmuştur.

Abdurrahman 961 yılında Kurtuba'da öldü. Yerine oğlu II. Hakem geçti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi, Cilt 1, Abdurrahman III mad.
III. Abdurrahman
Alt kolu Beni Kureyş
Önce gelen
Abdullah bin Muhammed
Kurtuba Emiri
912 - 929
Kurtuba Emevi Halifeliği kuruldu
Yeni makam
Kurtuba Emevi Halifeliği kuruldu
Kurtuba Halifesi
929 - 961
Sonra gelen
II. Hakem