I. Carlo (Napoli)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
I. Carlo
Sicilya Kralı
Napoli Kralı
Palazzo Reale di Napoli - Carlo I d'Angiò.jpg
Napoli Kraliyet Sarayı'nda Kral I. Carlo heykeli
Hüküm süresi Sicilya Kralı:1262 - 1282
Napoli Kralı:1266 - 1285
Önce gelen I. Manfredo Hohenstaufen Hanedanı
Sicilya Kralı:Aragon'lu III. Pedro
Napoli Kralı: Napoli'li II. Carlo
Doğum tarihi 21 Mart 1226
Doğum yeri Fransa Krallığı
Ölüm tarihi 7 Ocak 1285 (58 yaşında)
Ölüm yeri Foggia, Napoli Krallığı
Eşi Sicilya Kraliçesi Burgundi'li Margaret
Eşler Provans'li Beatrice
Burgundi'li Margaret
Hanedan Kapet Anjou Hanedanı
Babası Fransa Kralı VIII. Louis
Annesi Kastıl'li Blanche
Çocukları Siciya'li Louis
Sicilya'li Blanche
Konstantinopolis'de Imparatorice Beatrice
Napoli'li II. Carlo
Sicilyali Filip
Sicilya'li Roberto
Elizabeth, Macaristan Kralicesi
Sicilya'li Margaret

Anjou'lu I. Carlo (veya Anjou'lu Carlo ya da Napoli'li I. Charles) (d. 21 Mart 1226 – o. 7 Ocak 1285 Foggia). 1262 yılında verilen Papalık izni ile 1266 yılında Sicilya'yı fethetmesinden[1] 1682 Sicilya Vesperleri savaşından sonra adadan atılmasına kadar Sicilya Kralı. Sicilya adası üzerinde hükümdarlık haklarından vazgeçmemesine rağmen bu tarihten sonra adanın kralı sayılmamaktadır. Fakat 1666'da İtalya anakarasının güneyinde eline geçirdiği araziler üzerinde, Napoli başkenti olarak idare ettiği araziler üzerindeki hükümdarlığı devam etmiştir. Bunun için kendi ahvadından gelen Napoli başkenti ve güney İtalya'da arazide hukunm sürenler Napoli Kralı olarak anılmaktadır.

Bizanslılardan Arnavutluk'un fethinden sonra kendini "Arnavutluk Kralı" olarak ilan etmiştir ve tarihçiler bu krallığın (1272–1285) döneminde sürdüğü kabul etmektedirler. 1277'de Antakyalı Maria yerine kendini, sadece Akka'da ufak bir arazide efektif olan Kudüs Kralı ilan etmiş ve Avrupalı tarihçiler 277–1285 döneminde onun Kudüs Kralı olduğunu kabul etmişlerdir. Ayrıca (1246–1285) döneminde zamanki Fransız Krallarının veliahtlıkları sırasında aldıkları "Anjou ve Maine Kontluğu"; (1278–1285) döneminde Aceya Prensliği]; (1246–1285) doneminde "Provans Kontlugu"; (1266–1285) doneminde "Tarent Kontlugu" unvanlarini tasidigi kabul edilmektedir..

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransa Kralı VIII. Louis ile Kastilyalı Blance'nin en küçük oğludur. Babasinin olumunden birkac yil once dogmustur. Fransa Kralı İX. Louis'in kucuk kardeşidir. Buyuk agabeylerine kontluklar ve malikaneler verilmis olmakla beraber kendinden bir buyuk olan agabeyi Filip Dagobert ile Anjou'lu Carlo'ya hicbir unvan ve malikhane verilmemistir. Fakat 1232'de agabeyi Filip Dagobert 10 yasinda iken oldu ve onu diger bir agabeyi olan ve Anjou ve Maine Kontu unvani bulunan John Tristian'da oldu. Anjou ve Maine Kontu unvani unavi sirada bulunan Anjou'lu Carlo'ya gecti ve bu kontlugu alma toreni ancak 1247'de yapildi. Annesi olan Blanche en buyuk kardes olan Luois'i tercih etmekte idi ve Louis'de kendinden sonra sirada olan Artois'li Robert ve Toulosuse'lu Alfphonse'u terch etmekte idi. Bu aile iliskileri Anjou'lu Carlo'nun sadece kendi ozversine dayanma ve baska onemli soylulari suphe ile karsilamasina baslica amil oldugu bildirilmektedir.

İX. Louis'nin lideri olduğu Yedinci Haçlı Seferine katılmıştır. Bu Haçlı Seferi'nin büyük hezimetinden sonra geri dönmüştür.

İ. Carlo Konstantinopolis'e gözünü dikmiş ve 1204'de Üçüncü Hacalı Seferi sonucu Konstantinopolis'in Haçlılar tarfından işgalinden sonra kurulan ama 1261'de VIII. Mikhail Palaiologos tarfidan sona erdirilen Latin İmparatorluğu'nu tekrar ortaya çıkaramak amzci olmuştur. Bu amacı bilen Bizans Imparatoru VIII. Mikhail Palaiologos bu olasılığa karşı büyük ölçüde alarma geçmiştir: Kral İX.Louis'e bir mektup yazarak Roma ve Latin Kilisesi ile birleşmeye gönüllü olduğunu bildirmiştir. 1670'de Anju'lu İ. Carlo kardeşi Fransa Kralı İX. Loouis'ye olan büyük etkisi dolayışyla onun Tunus'a yönelik Sekizinci Haçlı Seferi'ne çıkmasına neden olmuştur. Temmuz 1670'de başlayan bu seferde çok geçmeden İX. Louis'in bir dizanteri salgını nedeniyle ölmesinden sonra kardeşinin oğlu III. Filip'in Fransa Kralı olarak tahta çıkmasını şgalamış ve buradaki Haçlı ordusunun efektif komutanı olmuştur. Ekim 1670'de bu yerel hükümdarala yapılan bir antlaşmadan sonra Haçlı ordusunun Tunus'tan çekilmesini sağlamıştır.

Bu sefer Latin İmparatorluğunu yeniden kurmak için bir haçlı seferi hazırlıklarına başlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Vieusseux, André,İtaly and the İtalians ın the nineteenth century, (Pall-Mall East., 1824), 56

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Léonard, Émile G. (1954). Les Angevins de Naples. Paris: Presses universitaires de France (PUF).  (Fransızca)
  • Dunbabin, Jean (1998). Charles 1 of Anjou: Power, Kingship and State-making in Thirteenth-century Europe (The Medieval World). Londra: Longmans. ISBN 0582253705.  (İngilizce)
Önce gelen:
I. Manfredo
Hohenstaufen Hanedanı
Sicilya Kralı
Blason sicile famille Hauteville.svg

1262 - 1282
Sonra gelen:
Aragon'lu III. Pedro
Önce gelen:
I. Manfredo
Hohenstaufen Hanedanı
Napoli Kralı
Arms of the Kingdom of Naples.svg

1266 - 1285
Sonra gelen:
Napoli'li II. Carlo