I. Carlo (Napoli)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
I. Carlo
Sicilya Kralı
Napoli Kralı
Palazzo Reale di Napoli - Carlo I d'Angiò.jpg
Napoli Kraliyet Sarayı'nda Kral I. Carlo heykeli
Hüküm süresi Sicilya Kralı:1262 - 1282
Napoli Kralı:1266 - 1285
Önce gelen I. Manfredo Hohenstaufen Hanedanı
Sicilya Kralı:III. Pedro Aragonlu
Napoli Kralı: NI. Carlo Napolili
Doğum tarihi 21 Mart 1226
Doğum yeri Fransa Krallığı
Ölüm tarihi 7 Ocak 1285 (58 yaşında)
Ölüm yeri Foggia, Napoli Krallığı
Eşi Sicilya Kraliçesi Margaret Burgundli
Eşler Beatrice Provanslı
Margaret Burgundili
Hanedan Kapet Anjou Hanedanı
Babası Fransa Kralı VIII. Louis
Annesi Blanche Kastilyalı
Çocukları Louis Sicilyalı
Blanche Sicilyalı
Konstantinopolis'de İmparatorice Beatrice
II. Carlo |Napolili
Filip Sicilyalı
Roberto Sicilyalı
Elizabeth, Macaristan Kraliçesi
Margaret Sicilyalı F

' I. Carlo Anjoulu (veya Carlo Anjoulu' ya da I. Charles Napoli'li) (d. 21 Mart 1226 – o. 7 Ocak 1285 Foggia). 1262 yılında verilen Papalık izni ile 1266 yılında Sicilya'yı fethetmesinden[1] 1682 Sicilya Vesperleri savaşından sonra adadan atılmasına kadar Sicilya Kralı. Sicilya adası üzerinde hükümdarlık haklarından vazgeçmemesine rağmen bu tarihten sonra adanın kralı sayılmamaktadır. Fakat 1666'da İtalya anakarasının güneyinde eline geçirdiği araziler üzerinde, Napoli başkenti olarak idare ettiği araziler üzerindeki hükümdarlığı devam etmiştir. Bunun için kendi ahvadından gelen Napoli başkenti ve güney İtalya'da arazide hukunm sürenler Napoli Kralı olarak anılmaktadır.

Bizanslılardan Arnavutluk'un fethinden sonra kendini "Arnavutluk Kralı" olarak ilan etmiştir ve tarihçiler bu krallığın (1272–1285) döneminde sürdüğü kabul etmektedirler. 1277'de Maria Antakyalı yerine kendini, sadece Akka'da ufak bir arazide efektif olan Kudüs Kralı ilan etmiş ve Avrupalı tarihçiler 277–1285 döneminde onun Kudüs Kralı olduğunu kabul etmişlerdir. Ayrıca (1246–1285) döneminde zamanki Fransız Krallarının veliahtlıkları sırasında aldıkları "Anjou ve Maine Kontluğu"; (1278–1285) döneminde Aceya Prensliği]; (1246–1285) doneminde "Provans Kontluğu"; (1266–1285) döneminde "Tarent Kontluğu" ünvanlarını taşıdığı kabul edilmektedir..

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransa Kralı VIII. Louis ile Blanche Kastilyalı'nın en küçük oğludur. Babasının ölümünden birkaç yıl önce doğmuştur. Fransa Kralı IX. Louis'in küçük kardeşidir. Büyük ağabeylerine kontluklar ve malikaneler verilmiş olmakla beraber kendinden büyük olan ağabeyi Filip Dagobert ile Carlo Anjulu'ya hiçbir unvan ve malikhane verilmemişti. Fakat 1232'de ağabeyi Filip Dagobert 10 yaşında iken öldü ve onun diğer bir ağabeyi olan ve "Anju ve Maine Kontu" unvanı taşıyan John Tristian'da öldü. "Anju ve Maine Kontu" unvanı, sırada bulunan Carlo Anjulu'ya geçti ve bu kontluğu alma töreni ancak 1247'de yapıldı. Annesi olan Blanche en büyük kardeş olan Lüois'i tercih etmekte idi ve Louis'de kendinden sonra sırada olan Robert Artoislı ve Alfphonse Toulouselu'yu tercih etmekte idi. Bu aile ilişkileri Carlo Anjoulu'nun sadece kendi özverisine dayanma ve başka önemli soyluları şüphe ile karşılamasına başlıca amil olduğu bildirilmektedir.

IX. Louis'nin lideri olduğu Yedinci Haçlı Seferine katılmıştır. Bu Haçlı Seferi ordusu büyük hezimetinden sonra geri dönmüştür.

I. Carlo Anjoulu ile Konstantinopolis'e gözünü dikmişti. 1204'de Üçüncü Haçlı Seferi sonucu Konstantinopolis'in Haçlılar tarfından işgalinden sonra kurulan, ama 1261'de VIII. Mikhail Palaiologos tarafından sona erdirilen Latin İmparatorluğu'nu tekrar ortaya çıkaramak amzci olmuştur. Bu amacı bilen Bizans İmparatoru VIII. Mikhail Palaiologos bu olasılığa karşı büyük ölçüde alarma geçmiştir: Kral IX.Louis'e bir mektup yazarak Roma ve Latin Kilisesi ile birleşmeye gönüllü olduğunu bildirmiştir. 1670'de I. Carlo Anjulu kardeşi Fransa Kralı IX. Louis'ye olan büyük etkisi dolayısĮyla onun Tunus'a yönelik Sekizinci Haçlı Seferi'ne çıkmasına neden olmuştur. Temmuz 1670'de başlayan bu seferde çok geçmeden IX. Louis'in bir dizanteri salgını nedeniyle ölmesinden sonra kardeşinin oğlu III. Filip'in Fransa Kralı olarak tahta çıkmasını sağlamış ve Tunus'daki Haçlı ordusunun efektif komutanı olmuştur. Ekim 1670'de yerel Tunus hükümdarıyla yapılan bir antlaşmadan sonra Haçlı ordusunun Tunus'tan çekilmesini sağlamıştır.

Bu sefer Latin İmparatorluğunu yeniden kurmak için bir haçlı seferi hazırlıklarına başlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Vieusseux, André,İtaly and the İtalians ın the nineteenth century, (Pall-Mall East., 1824), 56

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Léonard, Émile G. (1954). Les Angevins de Naples. Paris: Presses universitaires de France (PUF).  (Fransızca)
  • Dunbabin, Jean (1998). Charles 1 of Anjou: Power, Kingship and State-making in Thirteenth-century Europe (The Medieval World). Londra: Longmans. ISBN 0582253705.  (İngilizce)
Önce gelen:
I. Manfredo
Hohenstaufen Hanedanı
Sicilya Kralı
Blason sicile famille Hauteville.svg

1262 - 1282
Sonra gelen:
Aragon'lu III. Pedro
Önce gelen:
I. Manfredo
Hohenstaufen Hanedanı
Napoli Kralı
Arms of the Kingdom of Naples.svg

1266 - 1285
Sonra gelen:
Napolili II. Carlo