Huzistan Eyaleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Huzistan Eyaleti
استان خوزستان / Ostān-e Khūzestān
Konum
Huzistan Eyaletinin İran'daki konumu.
Bilgi
Yönetim merkezi:: Ahvaz
Yüz ölçümü : 64.055 km²
Nüfus(2005):
 • Nüfus yoğunluğu :
4.345.607
 67,8/km²
İl sayısı: 23
Zaman dilimi: IRST (UTC+3:30)
  -Yaz (DST): IRST (UTC+4:30)
Diller: Farsça
Bahtiyari
Arapça
Lurca
Kaşkayca

Huzistan Eyaleti (Farsça: استان خوزستان, Ostān-e Khūzestān), İran'ın 31 eyaletinden birisidir.

64.055 km² yüzölçümündeki eyaletin 2006 resmi nüfusu 4.274.979'dur. Yönetim merkezi Ahvaz'dır. Ayrıca ülkenin en önemli petrol üretim merkezlerinden birisi olan Abadan bu eyalet sınırları içindedir.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Huzistan Eyaleti, ülkenin güneybatısında yer alır. Irak'a sınırı, Basra Körfezi'ne ise kıyısı vardır ve bu konumuyla ülkenin askeri öneme sahip bölgelerinden birisidir.

Eyaletin kuzeyinde İlam ve Luristan eyaletleri, kuzeydoğusunda İsfahan Eyaleti, doğusunda Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti, güneydoğusunda Kohkiluye ve Buyer Ahmed Eyaleti, güneyinde Buşehr Eyaleti ile Fars Körfezi ve batısında boylu boyunca Irak devleti bulunmaktadır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Elam uygarlığının sınırları içinde yer alır ve eski başkenti Susa'dır. Başkent Ahvaz, Büyük Darius yazıtlarında görülen 'Avaz' ve 'Avaja' kelimelerinin anagramıdır.

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Eyalet 23 şehristana ayrılır. Eyaletin önemli şehirleri Behbahan, Abadan, Andimeşk, Hürremşehir, Bandar İmam, Dezful, Şuştar, Omidiye, İze, Bağ-e Malek, Bender Mahşehr, Deşt-i Azadegan, Ramhürmüz, Şadegan, Susa, Mescid-i Süleyman, Minoo Adası ve Huveyze'dir.