Graeme Souness

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Graeme Souness (d. 6 Mayıs 1953; Edinburgh), İskoç futbolcu, teknik direktör. 62 kez İskoçya Milli Futbol Takımı'nda oynadı.

Galatasaray Spor Kulübü Futbol Takımında teknik direktör olarak görev yaptı. Teknik direktörlük zamanında Galatasaray'da Turkiye kupasi sampiyonlugu yaşayan teknik adam, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın ortasına bayrak dikmesiyle tanındı. Bu hareketinden dolayı Galatasaray taraftarları kendisine, İstanbul'un Fethi sırasında burçlara bayrağı ilk diken Türk askeri olan Ulubatlı Hasan'a ithafen Ulubatlı Souness lakabını verdi. Liverpool FC, Glasgow Rangers kulüplerinde oynadı. Newcastle United FC, Galatasaray SK, Sunderland AFC, Aberdeen FC, Everton FC'de teknik direktörlük yaptı.

Futbolculuk kariyerine rağmen aynı başarıyı teknik adamlıkta gösteremeyen Souness Galatasaray'dan sonra çalıştırdığı (Southampton, Benfica, Blackburn Rovers, Newcastle United) takımlarda başarıyı sağlayamadı ve en son İngiltere'nin Blackburn Rovers ekibinde, Blackburn için harcattığı rekor transfer ücretine rağmen takımı ligin ortalarında kaldı. Ancak, yine de diğer takımların harcadıklarını gözönünde bulundurursak eğer başarılı olmuştur. Nitekim, Newcastle United FC kendisini Blackburn'den transfer etmiştir.