Gliese 436

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Gliese 436, 10,2 parsek (takrîben 33 ışıkyılı) uzaklıkta Arslan burcu'nda bulunan bir yıldız sistemidir. Merkezî yıldız olan bir Kırmızı cüceyle en az Gliese 436 b ve Gliese 436 c adındaki iki gezegenden oluşur.

Yıldız[değiştir | kaynağı değiştir]

Gliese 436 M2.5 V tayf sınıfına âittir. Güneşe olan nisbî yakınlığına rağmen yalnızca 10,67 görünür parlaklığı olan bu sönük yıldız, çıplak gözüle görünememektedir. Güneş'imizden açık şekilde daha eski olan yıldızın yüzey sıcaklığı takrîben 3350 K'yle Güneş'imizden biraz daha soğuktur. Ayrıca bu yıldızın kromosferindeki manyetik aktivitesi azdır.

Gezegenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gliese 436 b gezegeni 2004 yılında yıldızın radiyal hız ölçümleriyle dolaylı olarak keşf edilmiş olup merkezî yıldızını yalnızca 0,02872 AB (takrîben 4,3 milyon km) uzaklıktan her iki gün, 15 saat ve 27 dakîkada dış merkezliği 0,15 olan bir yörüngede dolanmaktadır. Kütlesi 0,072 Jüpiter kütlesi olup çapı 0,38 Jüpiter çapı, yâni takrîben 54.000 km'dir. Böylece bu boyutlarıyla Uranüs ve Neptün'le kıyaslanabilir. Muhtemelen bu gezegen sisteminde dışarıda dolanan bir üçüncü gezegen daha vardır. Buna işâret eden hem yıldızın radiyal hızı, hem de merkezî yıldızına bu derece yakın olmasına rağmen bu denli büyük bir eksentrisitesinin olmasıdır. Her iki durumda da benzer gezegenler, gelgit kuvvetlerince dairesel yörüngelerde dönmek zorunda kalmışlardır. Spitzer Uzay Teleskobu'yla Gliese 436 b'nin çapı bir geçişinde oldukça iyi bir kesinlikle saptanmıştır. Bilinen gezegen verilerine görü bu veriler, Neptün'e benzer bir gezegen yapısı ortaya koymaktadır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]