Gerçek İsa Kilisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Hıristiyanlık
Christian cross.svg


Gerçek İsa Kilisesi (Çince: 真耶穌教會) 1917'de Pekin, Çin'de kurulmuş bağımsız bir kilisedir. Gerçek İsa Kilisesi uluslararası topluluğunun şu andaki seçilmiş lideri , vaiz Yung-Ji Lin 'dir. Bugün , 6 kıta ve 45 ülkede yaklaşık 1,5-2,5 milyon inanlısı bulunmaktadır. Hristiyanlığın Pentikost mezhebi Çin'de 20. yy başlarında doğmuştur. Kilise aynı zamanda Pentecostal İlahiyat birliğine bağlıdır. Kilise yılbaşı ve paskalya yortularını kutlamaz. Kilise 1949 'daki Komünist devrim öncesi 3 yerel Çin kilisesinden birisiydi. Kilise İsa 'nın 2. gelişinden önce tüm halklara hakikati anlatmayı , göstermeyi amaçlamaktadır.

Kilisenin aşağıda listelenmiş on basit öğretisi vardır[değiştir | kaynağı değiştir]

Kutsal ruh[değiştir | kaynağı değiştir]

«Dilin konuşması ile Kutsal Ruha ulaşmak, Cennet Krallığı'nın mirasını garanti eder.»

Vaftiz[değiştir | kaynağı değiştir]

«Su vaftizi günahların bağışlanması ve yenilenme ayinidir. Vaftiz doğadaki suyun içinde yerine getirilir. Örneğin nehir, deniz ya da pınar.

Zaten daha önceden vaftizlenmiş vaftizci, vaftiz işini İsa adına gerçekleştirir. Vaftiz edilen kişi başı eğik, yüzü aşağıya bakar şekilde tüm vücudu suya girer.»

Ayak yıkamak[değiştir | kaynağı değiştir]

«Ayak yıkama ayini kişinin İsa ile bir olmasını sağlar. Aynı zamanda kişinin alçak gönüllülüğü, kutsallığı, sevgiyi, bağışlamayı ve hizmet etmeyi hatırlaması sağlanır.

Su vaftizi almış her kişinin ayaklarını da Isa adına yıkaması gerekir. Karşılıklı olarak ayak yıkama uygun olan zamanlarda yapılabilir.»

Kutsal komünyon[değiştir | kaynağı değiştir]

«Kutsal komünyon, İsa Mesih'in ölümünü anmak için yapılan kutsal bir işlemdir. Peygamberimizin et ve kanını paylaşmamızı sağlar ve kıyamet günü sonsuz hayat kazanmak ve diriltilmek için O'nunla inanç birliğimizi pekiştirir. Bu kutsal işlem mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Sadece hamursuz ekmek ve üzüm suyu kullanılır.»

Şabat günü[değiştir | kaynağı değiştir]

«Şabat günü, haftanın yedinci günü kabul edilen Cumartesi günü, kutsal gündür ve Tanrı tarafından kutsanmıştır. Bu gün Tanrı'nın yaratıcılığı anılarak ve bekleyen ebedi huzurun umudu içerisinde geçirilmelidir.»

İsa[değiştir | kaynağı değiştir]

«İsa Mesih, Tanrı kelamını insanlara ulaştıran oğul ete dönüştü, günahkarları kurtarmak için çarmağa gerildi, üçüncü gün yeniden canlandırıldı ve cennete yükseldi. O insanlığın tek kurtarıcısı, cennet ve dünyanın yaratıcısı ve tek gerçek Tanrı'dır.»

İncil[değiştir | kaynağı değiştir]

«İncil, tanrı tarafından yaratılan, eski ve yeni bölümleriyle, tek kutsal gerçek ve Hristiyan yaşamı için standarttır.»

Kurtuluş[değiştir | kaynağı değiştir]

«Kurtuluş, tanrının inanca verdiği bir lütüftur. İnananlar, kutsanmışlığın sürmesi, tanrıyı şereflendirmek ve insanları sevmek için, Ruhülkudüs'e güvenmelidir.»

Kilisesi[değiştir | kaynağı değiştir]

«Gerçek İsa Kilisesi, ikinci yağmurlar zamanında, Ruhülkudüs (Kutsal Ruh) iken İsa Mesihimiz tarafından inşaa edildi. Gerçek İsa Kilisesi, Papa zamanının gerçek kilisesinden restore edilmiştir.»

Mesih'in ikinci gelişi[değiştir | kaynağı değiştir]

«Mesih'in ikinci gelişi "Son Gün" olacak, O cennetten dünyayı yargılamaya gelecek: erdem sahipleri sonsuz bir yaşam alacakken, ruhunda kötülük besleyenler sonsuza kadar lanetlenecekler.»