Gacallar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gacal sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Gacal,Gagavuzlar ile yakın akraba oldukları iddia edilen Türki alt gruplardan birisidir.Gacallar Trakya yerlilerindedir. Türk ırkının uzunca bir zamandır Trakya'da yaşayan bir koludur.En sade anlamıyla ise Trakyalı Türklerdir.Türklerin Avrupa kıtası sınırlarında yaşayan yerli halkıdır.Gacallar için Avrupalı yerli Türkler ifadeside kullanılabilir.Gacallar Trakyanın tüm bölgelerinde yaşamaktadırlar.(Türkiye Trakyası,Yunanistan Trakyası,Bulgaristan Trakyası).

Gacal, Bulgaristan-Deliorman bölgesinin Osmanlı öncesi Türk halkıdır. Kuzey'den gelmişlerdir ve Çitaklarla da yakındırlar. Hatta, Gagavuzlarla ilgileri de düşünülür. Osmanlılarla tanışıp karışınca İslâm'a geçmişlerdir. Asıl Gacallar bunlardır. İkincisiyse; 93 Harbi'yle bu bölgeden Türkiye'ye göçüp de Trakya'da kalanların, burada meskün buldukları yerli ve İslâm halktır. Onlara yerli anlamında Gacal diyenlerse, Deliorman göçmeni Gacal, Tatar ve Yörük (Aralarında Pomaklar da olabilecektir.) göçmenlerdir. Türk Trakyasının bu ikinci Gacalları, gerçekte Yörük ve Tatar Türkleridir.

Dilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Trakyada yaşayan bütün Gacalların konuştuğu dil Türkçedir.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Gacallar Trakyanın tüm bölgelerinde yaşamaktadırlar.(Türkiye Trakyası,Yunanistan Trakyası,Bulgaristan Trakyası). Gacallar'ın, çoğunlukla Balkanlar'da yaşadığı ve özellikle Bulgaristan (Deliorman) [1] ve Türkiye'de çoğunlukla Trakya bölgesinde yaşadıkları belirtilmektedir.Örneğin, bir sınır ilçesi olan Kofçaz (eski adı ile Keşirlik) halkı kendilerini Gacal olarak tanımlamaktadır.Türkiye Trakyasında bulunan şehirlerimizin tümünde Gacal yaşamaktadır.(Tekirdağ,Kırklareli,Edirne). Nüfuslarının toplamda 14.000 civarında olduğu iddia edilmektedir.[2]

Gacallar, kuzeydoğu Bulgaristan'da, Deliorman bölgesinin içlerinde yaşayan müslüman Türk halkıdır.Başka kavimlerle pek karışmamış, daha çok Orta Asya Türk hatlarını(çıkık elmacık kemikleri, küçük gözler, yüzde seyrek sakallar) korumuşlardır.Rus bilgini Moşkov gibi kimi tarihçiler, Gacalların Peçenek Türklerinin soyundan geldiklerini ileri sürerler.Şkorpil gibi bilginlerse, İsperih(Asparuh) Han'ın yönetiminde ilk Tuna Bulgar Devletini kuran Türklerin torunları olduklarını sanırlar.Oysa, bize göre, onlar Osmanlı Türklerinin torunlarıdır.

Türklerin fiziksel tipi, özellikle kentlerde, pek belli olmaz.Ancak, Gacal denilen Deliorman Türkleriyle Kırca-Ali(Kırcalı) yöresi Türkleri, başka kavimlerle pek karışmış değildir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]