Göztepe, Kadıköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 40°58′37″N, 29°03′45″E

Göztepe
—  Mahalle  —
Göztepe mahallesinin Kadıköy ilçesindeki konumu
Göztepe mahallesinin Kadıköy ilçesindeki konumu
Koordinatlar: 40°58′37″K 29°03′45″D / 40.97694°K 29.0625°D / 40.97694; 29.0625
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Kadıköy
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 216
İl plaka kodu 34

Göztepe, İstanbul, Anadolu Yakasında, Kadıköy İlçesi sınırları içinde bulunan bir mahalledir.İsmini Merdivenköy , Şahkulu dergahının Gözcüsu olan Gözcü Baba'nın bulunduğu gözetleme tepesinden almıştır. 80'li yılların sonunda Soyak'ın Örnek Mahallesi'nde yaptığı siteye "Soyak Göztepe" denmesi[1] ile Göztepe'nin E-5'e denk gelen noktalarına da Göztepe denmeye başlanmışsa da bu hiç bir şekilde resmileşmemiştir. Son olarak Örnek Mahallesi ve Merdivenköy arasında kalan M4 istasyonuna da Göztepe adı verilmiştir.

Güneyde Sahil Yolu ve Marmara Denizi, kuzeyde Merdivenköy mahallesi, doğuda Erenköy mahallesi ve Caddebostan semti, batıda da Çiftehavuzlar semti ile komşudur.

Bağdat Caddesi bu semtten de geçmektedir ve Bağdat Caddesi üzerindeki en büyük yeşil alan bu semt sınırlarındaki, 10.000 m2'lik Göztepe Parkı'dır.Bölgede çok sayıda ahşap köşkler bulunur.İstanbul'un gözde semtlerinden biridir.

(Göztepe Parkı, dolayısıyla da semt, 2005 yılı sonbahar mevsiminde parkta inşaa edilmek istenen cami nedeniyle özellikle İstanbul ve genel olarak da Türkiye'de gündem oluşturmuş ve medyada geniş bir şekilde tartışılmıştır.)

Semtin büyük bir bölümü konut ağırlık olarak kullanılmakla birlikte ticarete yönelik unsurlar da bulunmaktadır. İstek Vakfı Semiha Şakir Lisesi, İlhami Ahmed Örnekal İlkokulu, İlhami Ahmed Örnekal Ortaokulu, Özel Efdal İlkokulu ve Ortaokulu, Fenerbahçe Lisesi, Doruk Çocuk Kulübü, Türkiye'nin ilk deneme okullarından Göztepe Ortaokulu semtteki okullardan bazılarıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamu Sağlık Kurumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel Sağlık Kurumları[değiştir | kaynağı değiştir]