Biri Bizi Gözetliyor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Türkiye'de ve dünyada fenomen olan bir reality yarışma. Bu yarışmada, farklı özellikteki yarışmacılar bir eve toplanarak onları seyreden seyircilerin ilgisini çekmeye ve ortaya koyulan ödülü elde etmeye çalışırlar. Bu yarışmanın farklı versiyonları da çeşitli kanallarda yapılmıştır:

Türkiye'ye transfer edilen ilk versiyonu Avusturya kökenli taxi orange'dir.Program Senkron TV tarafından Pelin Akat koordinatörlüğünde ilk kez 10 Şubat 2001'de Show Tv'de yayınlanmıştır. Kısa zamanda milyonlarca kişiyi ekran başına bağlayan bu reality yarışma programının birinci dönemi internet üzerinden, daha sonra düzenlenen dönemleri ise televizyon üzerinden 24 saat canlı olarak yayınlanmıştır. Programın sunuculuğunu değişik dönemlerde Tan Sağtürk, Ahu Yağtu, Öykü Serter ve Doğa Sülen üstlenmiştir. Her hafta Türkiye'nin yedi bölgesinden ve yurtdışından gelen oylarla yapılan puanlama sonucunda haftanın birincisi seçilerek, kurallar çerçevesinde bir yarışmacı elenmiştir. Yarışmaya altı dönemine tam 97 yarışmacı katılmış, bunlardan 5'i çeşitli nedenlerden ötürü diskalifiye edilmiştir. İlk iki sezondan sonra "Orada Neler Oluyor" adında spin-off yarışmaları düzenlenmiştir.

1. ve 2. dönemi Show TV'de yayınlanan yarışma programının, 3.,4. ve 5.dönemler, Star TV'de ekrana gelmiştir. Bu 5 dönemde reyting rekorları kırmıştır. Ancak 4 Eylül 2004'te Star Televizyonuna TMSF tarafından el konulması sonucunda yarışmanın altıncı dönemi bir türlü başlayamamış ve yapımcı firma yarışmayı düzenlemekten vazgeçmiştir. Aradan geçen 3 yıldan sonra Biri Bizi Gözetliyor'un 6.dönemi Show TV'de tekrar başlamış, ancak yarışma formatına aşırı derecede zarar verecek değişiklikler yapan yapımcı firma ilk hafta 1.lik yakaladıktan sonra reyting listelerinde üst sıralara çıkamamıştır.

BBG yarışmaları müzik piyasasına da isimler kazandırmıştır. Birinci sezon yarışmacıları Tarık ve Melih, ikinci sezon yarışmacısı Hacer ve üçüncü sezon yarışmacısı Azizcan yarışmadan ayrıldıktan sonra albüm yapmıştır.

Biri Bizi Gözetliyor 2007[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Eylül 2007 tarihinde Show TV'de yayınlanmaya başlayan ve Biri Bizi Gözetliyor serisinin 6. dönemi olan yarışma programı. Yarışmada amaç evde elenmeden en sona kalıp büyük ödül 250.000 Yeni Türk Lirası'nı almaktır.

Yarışmacılar[değiştir | kaynağı değiştir]

# Resim Yarışmacı Yaş Yer Birincilikleri Elenme
01 Mustafa 25 Çanakkale 1. hafta
02 Ebru 27 İstanbul - 3. hafta
03 Volkan 26 Ankara - 5. hafta
04 Tuba 26 İzmir - 1. hafta, 6. hafta
05 Bikem 25 İstanbul 4. hafta, 5. hafta, 6. hafta, 8. hafta
06 Alkan 27 İstanbul
07 İmran 24 İstanbul - 4. hafta, 6. hafta
08 Cankan 24 İzmir
09 Kıvanç 21 İstanbul - 7. hafta
10 Berrin 26 Adana
11 Gaye 19 Ankara 7. hafta
12 Aynur 25 İzmir 3. hafta
13 Özlem 27 İstanbul
14 Mustafa 8. hafta

Hafta tablosu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Hafta 2. Hafta 3. Hafta 4. Hafta 5. Hafta 6. Hafta 7. Hafta 8. Hafta 9. Hafta 10. Hafta 11. Hafta 12. Hafta 13. Hafta 14. Hafta
Kazanan Mustafa Aynur Aynur Bikem Bikem Bikem Gaye Bikem Bikem Mustafa Kemal Mu[#Berrin|Berrin Gaye Alkan Özlem Bikem Cankan

Kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer yarışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]