Aleksi Çipras

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Aleksi Çipras, 2009

Aleksi Çipras (Yunanca: Αλέξης Τσίπρας) (d. 28 Temmuz 1974, Atina, Yunanistan), Yunan politikacı.

Yunan parlementosu üyesi, sol Synaspismos partisi başkanı ve radikal sol SYRIZA koalisyonunun parlamento grup başkanıdır.[1][2]

6 Mayıs 2012 tarihide yapılan Seçimde liderliğini yaptığı SYRIZA koalisyonu 2009'da %4.60 olan oy oranını, %16.77'e yükselterek ikinci sıraya yerleşmiştir.[3] Seçimden sonra hükümet kurmak üzere görevlendirilen liderlerden biri de kendisiydi Fakat AB yanlısı partilerin işbirliğini kabul etmemesi ile seçimlerin yenilenmesi zorunluluğu doğmuştur.

17 Haziran 2012 tarihide yapılan Seçimde oy oranını, %27'e yükselterek ikinci sırada ki yerini korumuştur.[4]

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Atina Ulusal Teknik Üniversitesi (NTUA) inşaat mühendisliği okudu. 2000 yılında mezun olduktan sonra NTUA bir bölümler arası programında ölçme ve planlama arazi lisansüstü eğitimini takiben inşaat sektöründe inşaat mühendisi olarak çalıştı. Çeşitli projeler üstlendi ve Atina şehri ile ilgili çeşitli çalışmalar yazdı.

Siyasi faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çipras 1980'lerin sonlarında Yunanistan Komünist Gençlik Partisine katıldı. 1990'ların başında, Ampelokipoi Şubesi Lisesi öğrencisi olarak, devlet bakanı Vasilis Kontogiannopoulos'un koyduğu tartışmalı yasaya karşı öğrenci ayaklanmasında aktif oldu. Gazeteci Anna Panagiotarea tarafından yapılan bir şovda bir konuk olarak yer alan Çipras öğrenci hareketinin bir temsilcisi olarak göze çarptı.

Bir üniversite öğrencisi olarak yeniliğe açık sol öğrenci hareketinin saflarına katıldı ve NTUA İnşaat Mühendisliği Okulu Öğrenci sendikası yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda Üniversite Senatosu öğrenci temsilcisi olarak görev yaptı. 1995'den 1997'ye kadar Yunanistan Ulusal Öğrenci Birliği Merkez Konseyi olarak seçilmiş bir temsilci olarak görev yaptı.

Atina belediye meclisi üyesi olarak görev yaptığı dönemde de hizmet etmeye devam etmek yerine 2007 yasama seçimlerinde Yunanistan Meclis üyeliği (Vouli) için çalışmadı.

Partinin bir önceki başkanı Alekos Alavanos, kişisel nedenler öne sürerek, kendisinin başkanlığa tekrar aday olmamaya karar verdikten sonra 10 Şubat 2008'de Çipras beşinci parti kongresi sırasında Sinaspismos Partisi'nin genel başkanlığına seçildi. 2009 Yunan yasama seçimi yılında Yunan Parlamentosu üyesi seçildi ve meclis grup başkanı olarak, SYRIZA sekreteryası tarafından oybirliğiyle seçildi.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aleksi Çipras elektrik ve bilgisayar mühendisi Peristera Baziana ile evlidir. Onlar Ampelokipoi Şube Lisesi'nde 1987 yılında tanıştılar ve ikili Yunanistan Komünist Gençlik üyesi oldular. Bugün birlikte yaşıyorlar ve bir erkek çocuğu sahibidirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]