1949 Avrupa Basketbol Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
EuroBasket 1949
6. FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası
Turnuva detayları
Ev sahibi ülke Mısır Mısır
Tarih 15 Mayıs - 22 Mayıs
Takım sayısı (25 federasyon)
Salon sayısı (1 ev sahibi şehir)
Şampiyon Mısır Mısır (1. şampiyonluk)

Madalyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg
Mısır Mısır  Fransa Yunanistan Yunanistan

Sıralama[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım P G Y A Y Fark
1 Mısır Mısır 12 6 0 346 216 +130
2  Fransa 11 5 1 281 199 +82
3 Yunanistan Yunanistan 10 4 2 269 241 +28
4  Türkiye 9 3 3 247 256 -9
5  Hollanda 8 2 4 174 255 -81
6 Suriye Suriye 7 1 5 219 287 -68
7 Lübnan Lübnan 6 0 6 183 265 -82


Yunanistan Yunanistan 46 - 28  Hollanda
Mısır Mısır 71 - 44 Suriye Suriye
Lübnan Lübnan 36 - 45 Yunanistan Yunanistan
Fransa Fransa 58 - 35  Hollanda
Hollanda Hollanda 40 - 37 Suriye Suriye
Fransa Fransa 43 - 26 Lübnan Lübnan
Yunanistan Yunanistan 54 - 41  Türkiye
Fransa Fransa 47 - 33  Türkiye
Lübnan Lübnan 28 - 38 Suriye Suriye
Hollanda Hollanda 23 - 54 Mısır Mısır
Fransa Fransa 41 - 36 Yunanistan Yunanistan
Lübnan Lübnan 30 - 57 Mısır Mısır
Suriye Suriye 33 - 43  Türkiye
Lübnan Lübnan 22 - 34  Hollanda
Türkiye Türkiye 44 - 57 Mısır Mısır
Suriye Suriye 45 - 49 Yunanistan Yunanistan
Türkiye Türkiye 38 - 24  Hollanda
Mısır Mısır 50 - 39 Yunanistan Yunanistan
Fransa Fransa 56 - 22 Suriye Suriye
Türkiye Türkiye 48 - 41 Lübnan Lübnan
Fransa Fransa 36 - 57 Mısır Mısır
Eurobasket 1949 Şampiyonu:

EGYPT
Mısır

Kadrolar[değiştir | kaynağı değiştir]

1.Mısır: Youssef Mohammed Abbas, Youssef Kamal Abouaouf, Fouad Abdelmeguid el-Kheir, Gabriel Armand "Gaby" Catafago, Nessim Salah el-Dine, Abdelrahman Hafez Ismail, Hussein Kamel Montasser, Mohammed Ali el-Rashidi, Wahid Chafik Saleh, Mohammed Mahmud Soliman, Albert Fahmy Tadros, Medhat Mohammed Youssef, (Team Captain: Ahmed Hassaan) (Antrenör: Carmine "Nello" Paratore)

2.Fransa: André Buffière, Robert Busnel, René Chocat, Jacques Dessemme, Maurice Desaymonnet, Louis Devoti, Jacques Favory, Fernand Guillou, Jean Perniceni, Jean-Pierre Salignon, Jean Swidzinski, André Vacheresse, Jacques Freimuller, Marc Quiblier (Antrenör: Robert Busnel)

3.Yunanistan: Alekos Apostolidis, Stelios Arvanitis, Nikos Bournelos, Thanasis Kostopoulos, Giannis Lambrou, Fedon Mattheou, Nikos Nomikos, Missas Pantazopoulos, Nikos Skylakakis, Alekos Spanoudakis, Takis Taliadoros, Sokratis Apostolidis (Antrenör: Georgios Karatzopoulos)

4.Türkiye: Hüseyin Öztürk, Samim Göreç, Avram Barokas, Vitali Benazus, Haşim Tankut, Ali Uras, Mehmet Ali Yalım, Tevfik Tankut, Sacit Seldüz, Erdoğan Partener, Ayduk Koray, Candai Tekeli

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]