Şefkat Tepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Şefkat Tepe
Format Televizyon dizisi
Tür Aksiyon
Askeri
Dram
Suç
Yaratan Salih Aslan
Senarist Samim Utku
Yönetmen Engin Koç
Oyuncular Mert Kılıç
Dilara Büyükbayraktar
Mehmet Korhan Fırat
Bora Karakul
Merve Akaydın
Berrak Güvem
Ertuğrul Şakar
Tema müziği bestecisi Edip Emre
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 4
Bölüm sayısı 158 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Salih Aslan
Mekân Konya
Gösterim süresi 95 dk.
Yayın bilgileri
Kanal Samanyolu TV
Yayın tarihi 6 Kasım 2010 – 5 Temmuz 2014
Durumu Bitti
Kronoloji
Sonra gelen Sungurlar

Şefkat Tepe, ilk bölümü 6 Kasım 2010 tarihinde yayınlanan aksiyon, askeri, dram ve suç dizisi. Başrollerini Serdar Mert rolünde Mert Kılıç,Şahin Bulut Mehmet Korhan Fırat ve Doktor Bora Karakul paylaşmaktadır. Serdar komutan 3. Sezona kadar Karapınar jandarma Karakolu Komutanı Üst teğmen Serdar Mert olarak görev yapıyordu. 75. bölümde baş rollerden Leyla Aslıhan Güner ölerek diziden ayrıldı. 3.Sezonda Sungurlar adında Tim kuruldu 3-4 bölüm sonra Serdar Mert yüzbaşı oldu hikâye Sungurlar timi üzerinden devam etti. 5.Sezon aynı kadroyla (Sungurlar) olarak devam etti. Dizinin yeni adı Sungurlar oldu.Ayrıca Dizinin diğer baş rollerinden olan Merve Akaydın (Aslı) ve Gülşah Küçükyıldız (Havin) diziden ayrılmasıyla Sungurlar'a Merve Anlağan (Meryem) katılmıştır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Hakkında
Mert Kılıç Yüzbaşı Serdar
Dilara Büyükbayraktar Naza Guzel,Cesur,Yigit ve savaşcı bi kadindir.Daha önce terör örgütünde baş komutandı. Sonraki lardan ise Serdar'a aşık olduğu için örgütten vazgeçti ve Sungurlar timine katıldı.Serdar ona asik'dir gibi biliyo. Sungurlar'ın 3.bölümünde topal bacağına 3 defa balyoz vurularak bacağını kırar. Sonra bir şekilde kurtulacaktır ve bir Sungur oldu tim kiyafetle operasiyon yapıyor
Mehmet Korhan Fırat Şahin Bulut Sungurlar Timinde keskin nişancı olarak uzman çavuş rütbesi ile yer almaktadır. Gözü kara, vatanı için canından vazgeçecek yiğit bir delikanlıdır. Canından çok sevdiği karısı Aslı hayatında ki tek varlığıdır. 143.bölümde Aslı ile evlenmiştir. Suriye'deki patlamadan sonra arkadaslarıyla birlikte yakalanır. Şimdi ise örgütün elindedir.Ancak diziden ayrılan Mehmet Korhan Fırat'ın yerine kimin gireceği belli değildir.
Bora Karakul Doktor/Devran Önceden terörist olan doktor, time katılarak çeşitli operasyonlarda yer almıştır. Melis Ceren Köksal'ın canlandırdığı Zelal karakteri ile evlidir. Üç çocuk babasıdır. Sevecen ve esprili bir kişiliktir. İlerleyen bölümlerde eşi Zelal ve çocukları Kudüs Ordusu tarafından öldürülmüştür. Şu an Sungurlar'da yer almaktadır. Evleneceği kadın Zafir ile kızı Zeynep Rüstemşah tarafından öldürülür.
Ertuğrul şakar/Mehmet küçük Kordon Celil Timde astsubay rütbesi ile yer almaktadır. Agresif ve acımasız tavırlarıyla bilinir. Tabutçu lakabına sahiptir. Serap Doğan'ın canlandırdığı Zeynep karakteri ile evliydi ve bir bebeği vardı. İlerleyen bölümlerde eşi Zeynep ölmüş ve bebeği kaçırılmıştı. Daha sonra Naza onun bebeğini bulup getirdi ve adı Yavuz oldu. Şefkat Tepe'nin 143.bölümünde köpekler yüzünü parçalayarak diziden ayrılmıştır. Sungurlar'ın 7.bölümünde oyuncu değişikliği olarak tekrar dönmüştür. 18.bölümde Hamit Hoca kod adlı birinin ekibine Niyazi Türker olarak sızmıştır. Görevi Dila'yı kaçırmak ve başarır. Hamit Hoca'nın evinde Dila Kordon'un taktığı sakalı indirir ve onu deşifre eder.
Merve Akaydın Aslı(eslim) Bulut Kendisi başlarda Kordon'un ajanlığını yapmaktaydı.Ailesi Küdüs Ordusu tarafından dağıtılınca Sungurlar Timine katılır.Diger ismi de Eslim'dir.Tim'de beraber görev yapan Şahin'e aşık olur ve 143.bölümde Şahin ile evlenir.158.Bölümde Suriye'deki patlamada arkadaşlarıyla birlikte yakalanır.Digerleri bir şekilde kurtulurken Aslı Sungurlar'ın 2.bölümünde Yavuz (Şahmaran) tarafından infaz edilerek öldürülmüştür.Sungurlar'ın 12.bölümünde mezarı bulunmuştur ve Mezarı Yigit ile yan yanadır.Şahin diziye geri döndügünde Aslı'nın intikamını alacaktır.
Merve Anlağan Meryem Kendisi Yavuz'a çalışırken Serdar'a aşık olmuş ancak Yavuz'un İslam için mücadele ettigini düşünüp ona yardım edip Aslı'nın öldürülmesini saglamıştır.Ama o bunu bilmiyordur.Daha Sonra Sungurlar Timine yardim ediyor.

Yayın Takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Adı Gösterim Günü Ve Saati Sezon Başlangıcı Sezon Finali Yıl Çekilen Bölüm Sayısı Bölüm aralığı TV Kanalı
1. Sezon Şefkat Tepe Cumartesi 20:00 6 Kasım 2010 2 Temmuz 2011 2010-2011 32 1-32 Samanyolu TV
2. Sezon Şefkat Tepe Cumartesi 20:00 9 Eylül 2011 7 Temmuz 2012 2011-2012 43 33-75 Samanyolu TV
3. Sezon Şefkat Tepe Cumartesi 21:00 15 Eylül 2012 29 Haziran 2013 2012-2013 42 76-117 Samanyolu TV
4. Sezon Şefkat Tepe Cumartesi 21:00 21 Eylül 2013 5 Temmuz 2014 2013-2014 41 118-158 Samanyolu TV

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]