Şefkat Tepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Şefkat Tepe
Format Televizyon dizisi
Tür Aksiyon
Askeri
Dram
Suç
Yaratan Salih Aslan
Senarist Samim Utku
Yönetmen Engin Koç
Oyuncular Mert Kılıç
Dilara Büyükbayraktar
Mehmet Korhan Fırat
Bora Karakul
Merve Akaydın
Berrak Güvem
Tema müziği bestecisi Edip Emre
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 4
Bölüm sayısı 158 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Salih Aslan
Mekân Konya
Gösterim süresi 95 dk.
Yayın bilgileri
Kanal Samanyolu TV
Yayın tarihi 6 Kasım 2010 – 5 Temmuz 2014
Durumu Bitti
Kronoloji
Sonra gelen Sungurlar

Şefkat Tepe, ilk bölümü 6 Kasım 2010 tarihinde yayınlanan aksiyon, askeri, dram ve suç dizisi. Başrollerini Serdar Mert rolünde Mert Kılıç,Şahin Bulut Mehmet Korhan Fırat ve Doktor Bora Karakul paylaşmaktadır. Serdar komutan 3. Sezona kadar Karapınar jandarma Karakolu Komutanı Üst teğmen Serdar Mert olarak görev yapıyordu. 75. bölümde baş rollerden Leyla Aslıhan Güner ölerek diziden ayrıldı. 3.Sezonda Sungurlar adında Tim kuruldu 3-4 bölüm sonra Serdar Mert yüzbaşı oldu hikaye Sungurlar timi üzerinden devam etti. 5.Sezon aynı kadroyla (Sungurlar) olarak devam etti. Dizinin yeni adı Sungurlar oldu.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Hakkında
Mert Kılıç Yüzbaşı Serdar Sungurlar Timinin komutanıdır. Yiğit,adaletli ve cesurdur.Timden atılınca boks salonu açmıştır. fakat sonra Naza sayesinde time geri döner ve 5.sezonda Suriye Rojava bölgesinde IŞİD militanları tarafından ele geçirilir. Meryem onu idam edilmekten kurtarır.
Dilara Büyükbayraktar Naza Daha önce terör örgütünde baş komutandı. Sonralarda ise Serdar'a aşık olduğu için örgütten vazgeçti ve Sungurlar timine katıldı. Serdar ona aşık değildir fakat Serdar'ın da onu sevdiğini düşünür. Sungurlar'ın 3.bölümünde topal bacağına 3 defa balyoz vurularak bacağını kırar. Sonra bir şekilde kurtulacaktır.
Mehmet Korhan Fırat Şahin Sungurlar Timinde keskin nişancı olarak uzman çavuş rütbesi ile yer almaktadır. Gözü kara, vatanı için canından vazgeçecek yiğit bir delikanlıdır. Canından çok sevdiği karısı Aslı hayatında ki tek varlığıdır. 143.bölümde Aslı ile evlenmiştir. Suriye'deki patlamadan sonra arkadaslarıyla birlikte yakalanır. Şimdi ise örgütün elindedir.
Bora Karakul Doktor/Devran Önceden terörist olan doktor, time katılarak çeşitli operasyonlarda yer almıştır. Melis Ceren Köksal'ın canlandırdığı Zelal karakteri ile evlidir. Üç çocuk babasıdır. Sevecen ve esprili bir kişiliktir. İlerleyen bölümlerde eşi Zelal ve çocukları Kudüs Ordusu tarafından öldürülmüştür. Şu an Sungurlar'da yer almaktadır.
Mehmet Küçük Kordon Celil Timde astsubay rütbesi ile yer almaktadır. Agresif ve acımasız tavırlarıyla bilinir. Tabutçu lakabına sahiptir. Serap Doğan'ın canlandırdığı Zeynep karakteri ile evliydi ve bir bebeği vardı. İlerleyen bölümlerde eşi Zeynep ölmüş ve bebeği kaçırılmıştı. Daha sonra Naza onun bebeğini bulup getirdi ve adı Yavuz oldu. Şefkat Tepe'nin 143.bölümünde köpekler yüzünü parçalayarak diziden ayrılmıştır. Sungurlar'ın 7.bölümünde tekrar dönmüştür.
Merve Akaydın Aslı Diziye katıldığı ilk zamanlarda Kordon'un ajanlığını yapmaktaydı. Ailesi Kudüs ordusu tarafından dağıtılınca onların intikamını almak için sungurlar timine katılır. Timde tanıştığı Şahin ile 143. bölümde evlenmiştir.Ama kardeşini sungurlardan kaçırdığı için 158. bölümde(sezon finalinde) sungurlardan atılmıştır ve Yavuz Bey tarafından kafasına sıkılarak infaz edilmiştir.
Merve Anlağan Meryem Yavuz'a çalışırken Serdar'a aşık olur ve Sungurlar Timine girer.
Çetin Azer Aras Cemal IŞİD Militanlarına Serdar Mert'i öldürmeleri için emir verir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]