Çirmen Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çirmen Muharebesi
BG-1371.jpg
Çirmen Savaşı'ndan sonra Osmanlı Devleti
Tarih 26 Eylül 1371[1]
Bölge Meriç Nehri (Çirmen yakınları, bugün Ormenio Yunanistan)
Sonuç Osmanlı zaferi
Taraflar
Mrnjavčević Hanedanı Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı Devleti
Komutanlar
Vukašin Mrnjavčević 
Jovan Uglješa 
Lala Şahin Paşa
Güçler
70.000 Daha küçük (tahminen 10.000-15.000)
Kayıplar
ağır kayıplar bilinmiyor

Çirmen Muharebesi veya diğer adıyla İkinci Meriç Muharebesi,[1] 1364 yılında yapılmış olan Sırpsındığı Muharebesi'nde yenilen taraf olan Sırpların Osmanlı Devleti ile, Meriç kıyısındaki Çirmen yakınlarında (günümüzde Ormenio), 26 Eylül 1371 tarihinde yapılan muharebe. Osmanlıların zaferiyle sonuçlanmıştır.

Sırp kral Jovan Uglješa, sultan Murat Anadolu'dayken Edirne yönüne saldırıp Osmanlı Devleti'ni hazırlıksız yakalamak istedi.Karşısına çıkan Osmanlı ordusu sayıca kendisinden çok az 10.000-15.000 kişi kadardı ancak taktiksel yönden bu kuvvet yüksek manevra kabiliyetine ve daha üstün taktiklere sahipti. Sırp ve Makedon birliklerinin ilerlemesine izin veren Osmanlı Kuvvetleri Çirmen mevkiinde geceleyin düşman ordusuna saldırdı. Ne olduğunu anlayamadan hazırlıksız yakalanan paniğe düşen düşman ordusu, hatlara sızan Osmanlı atlılarının, Sırp ve Makedon komutanlarını öldürülmesi ile darmadağın edildi. Savaş, Osmanlı Devleti'nin zaferi ile sonuçlandı. Bu zafer ile Osmanlılara Makedonya'nın yolları açıldı. Osmanlılar Drama, Kavala, Serez gibi yerleri Yunanistan'da belli bölgeleride ele geçirdiler.

Makedonya'daki Sırp Prensleri, Bulgar Kralı ve Bizans İmparatoru Osmanlı hakimiyetini tanıdılar. Böylece Osmanlı İmparatoruğu'nun Balkanlar'daki fetihleri kolaylaştı. Osmanlı Devleti'nin balkanlardaki ilerleyişi hız kazanmış oldu.

Bu zaferden sonra Sırbistan Osmanlı Devleti'ne bağlılığını bildirmek zorunda kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Başar, Fahamettin; sf. 1