Âyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Arapça
‏آية
Çevriyazı
āyet
Anlamı
işaret, ibret

Âyet (Arapça: آية), Kur'an surelerini oluşturan harf, kelime veya cümlelerdir. Âyet Arapça'da delil, açık alamet, veri veya işâret gibi anlamlara gelmektedir. Türkçe olarak Âyet-î Kerîme ya da Yüksek delil şeklinde kullanımı yaygındır.

Kur'an'da Âyet kavramı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kur'an'da geçen ayet kelimesi sadece Kur'an ayetleri için değil, Kur'an'da cümle içinde bulunduğu konuma göre mucize(Bakara, 2/211), alamet(Bakara, 2/248), ibret(Nahl,16/ 11), acaib iş(Mü'minun, 23/50) delil(İsra, 17/12) ve Kur'an ayeti(Nahl, 16/101) karşılığı olarak kullanılmıştır. Kur'an'da, Allah'ın ayetlerinin tabiatta gözlemlenebileceği ifade edilir.

“Biz onlara ayetlerimizi hem çevrelerinde hem de bizzat kendi içlerinde açıkça göstereceğiz. Sonunda bu bir gerçek olduğu iyice anlaşılacaktır. Rabbinin her şeye tanık oluşu sana yetmez mi?” Fussilet; 41:53

"Kesin bilgiye ulaşmak isteyenler için yeryüzünde ve bizzat kendinizde âyetler vardır. Bunların farkına varmak istemez misiniz?” Zariyât; 51:20-21

“Sen varlığını en duru olan yaşam tarzına getir; Allah’ın doğasına. O, insanları ona göre yaratmış­tır. Allah’ın yaratışı değişmez. İşte bu var olan yaşam şeklidir ama in­sanların çoğu bunu bilmezler.” Rum; 30:30

Kur'an Ayetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kur'an'daki ayetlerin uzunlukları, Mushaf'ta tam bir sayfa ile en kısa olarak bir ya da birkaç harften oluşan 'kesik harfler' veya Mukattaa harfleri arasında değişmektedir.

Kur'an ayetlerinin sayısı, sayım şekline göre farklılık gösterebilir. Bu farklılık besmelenin ayet olup olmadığı, ayetlerin nereden başlayıp nerede bittiği, mukatta' harflerinin birer ayet sayılıp sayılmaması, duraklardaki ihtilaflar gibi konulardan kaynaklanmaktadır. Kur'an mushaflarında mevcut numaralandırmaya göre 6236 ayet bulunmaktadır.

Surelerin Kur'an içindeki dizilimindeki ihtilaflardan farklı olarak ayetlerin diziliminin vahiy ile belirlendiği konusunda ihtilaf yoktur.