Misumena vatia

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Misumena vatia
Goldenrod Spider.jpg
Misumena vatia (2).jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Arachnida
Takım: Araneida
Alt takım: Araneomorphae
Üst familya: Thomisoidea
Familya: Thomisidae
Cins: Misumena
Tür: M. vatia
Misumena vatia
(Clerck, 1757)
Misumena vatia on Achillea millefolium qtl2.jpg

Misumena vatia, Thomisidae familyasından Holarktik bölgede yaşayan bir örümcek türü. Almanya'da 2006 Yılın Örümceği olarak seçilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1757 yılında İsveçli entomolog ve araknolog Carl Alexander Clerck (1709-1765) tarafından Araneus vatius adıyla tanımlanan tür 1872 yılında İsveçli araknolog Tamerlan Thorell (1830-1901) tarafından Misumena vatia adıyla revize edilmiştir.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tür teşhis karakteri (Türkiye için): Abdomen renkleri çeşitli olup beyazdan açık sarıya veya yeşile kadar renklerle bezenmiş[1].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Seksüel dimorfizm boyca ve renkçe belirgindir. Dişi 7–10 mm, erkek 3–5 mm boyundadır[2]. Yan gözeler belirgin olarak çıkıntılıdır. Karapaksın orta kısmında beyazımsı yeşil bir şeritleşme görülür. Abdomen yeşilimsi beyaz olup üzerinde koyu benekler mevcuttur. I. ve II. bacaklar oldukça iri ve uzundur. Patella I ve II ile femur yeşilimsi sarı segmentler bulundurur. Tibia yumruludur[1]. Dişiler çiçeğine göre değişken renkteyken, erkekler ağırlıklı olarak kahverengidir.

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Alçak vejetasyon üzerinde çiçeklerin, çalıların ve otların üzerinde yaşarlar.[1]. Büyük Britanya'da çalı ve otlar arasındaki sınır bölgelerde görüldüğü gibi açık alanlarda da rastlanır.[3].

Yaşam döngüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Britanya'da her iki cinsiyetten erginlerine mayıs-ağustos aylarında, en çok da mayıs ve haziran aylarında rastlanır, bazen dişiler sonbahara kadar görülebilir hatta kışı sağ geçirebilir ve mart ayında da görülebilir[3].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Holarktik bölgede yayılım gösterir[4]. Avrupa'da özellikle güney Avrupa ülkelerinde yaygındır. Büyük Britanya'da İngiltere ile Galler'in güney yarısında yaygındır[3]. Kuzey Amerika'da en iri ve en çok bilinen çiçek örümceğidir.

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de[5] cinsinin tek türüdür. Marmara ,Karadeniz ve [ [Ege bölgesi/İzmir] bölgelerinden kayıt vardır[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  2. ^ Roberts M. J. (1995): Collins Field Guide. Spiders of Britain & Northern Europe
  3. ^ a b c Summary for Misumena vatia (Araneae)
  4. ^ "The World Spider Catalog, Version 12.5 by Norman I. Platnick". 15 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2012. 
  5. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]