Misumena vatia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Misumena vatia
Goldenrod Spider.jpg
Misumena vatia (2).jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota (Ökaryotlar)
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Alt âlem: Eumetazoa (Gerçek dokulular)
Şube: Arthropoda (Eklem bacaklılar)
Alt şube: Chelicerata (Keliserliler)
Sınıf: Arachnida (Örümceğimsiler)
Takım: Araneida
Alt takım: Araneomorphae
Üst familya: Thomisoidea
Familya: Thomisidae
Cins: Misumena
Tür: M. vatia
Binominal adı
Misumena vatia
(Clerck, 1757)
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Misumena vatia ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Misumena vatia ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.
Misumena vatia on Achillea millefolium qtl2.jpg

Misumena vatia, Thomisidae familyasından Holarktik bölgede yaşayan bir örümcek türü. Almanya'da 2006 Yılın Örümceği olarak seçilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1757 yılında İsveçli entomolog ve araknolog Carl Alexander Clerck (1709-1765) tarafından Araneus vatius adıyla tanımlanan tür 1872 yılında İsveçli araknolog Tamerlan Thorell (1830-1901) tarafından Misumena vatia adıyla revize edilmiştir.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tür teşhis karakteri (Türkiye için): Abdomen renkleri çeşitli olup beyazdan açık sarıya veya yeşile kadar renklerle bezenmiş[1].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Seksüel dimorfizm boyca ve renkçe belirgindir. Dişi 7–10 mm, erkek 3–5 mm boyundadır[2]. Yan gözeler belirgin olarak çıkıntılıdır. Karapaksın orta kısmında beyazımsı yeşil bir şeritleşme görülür. Abdomen yeşilimsi beyaz olup üzerinde koyu benekler mevcuttur. I. ve II. bacaklar oldukça iri ve uzundur. Patella I ve II ile femur yeşilimsi sarı segmentler bulundurur. Tibia yumruludur[1]. Dişiler çiçeğine göre değişken renkteyken, erkekler ağırlıklı olarak kahverengidir.

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Alçak vejetasyon üzerinde çiçeklerin, çalıların ve otların üzerinde yaşarlar.[1]. Büyük Britanya'da çalı ve otlar arasındaki sınır bölgelerde görüldüğü gibi açık alanlarda da rastlanır.[3].

Yaşam döngüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Britanya'da her iki cinsiyetten erginlerine mayıs-ağustos aylarında, en çok da mayıs ve haziran aylarında rastlanır, bazen dişiler sonbahara kadar görülebilir hatta kışı sağ geçirebilir ve mart ayında da görülebilir[3].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Holarktik bölgede yayılım gösterir[4]. Avrupa'da özellikle güney Avrupa ülkelerinde yaygındır. Büyük Britanya'da İngiltere ile Galler'in güney yarısında yaygındır[3]. Kuzey Amerika'da en iri ve en çok bilinen çiçek örümceğidir.

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de[5] cinsinin tek türüdür. Marmara ,Karadeniz ve [ [Ege bölgesi/İzmir] bölgelerinden kayıt vardır[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  2. ^ Roberts M. J. (1995): Collins Field Guide. Spiders of Britain & Northern Europe
  3. ^ a b c Summary for Misumena vatia (Araneae)
  4. ^ "The World Spider Catalog, Version 12.5 by Norman I. Platnick". 15 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2012. 
  5. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]