Zuvka Batur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zuvka Batur
Doğum 1869
Kendirlik köyü, Zaysan ilçesi, Doğu Kazakistan eyaleti
Ölüm 1929

Zuvka Batur,Zavka Sabitoğlu (Kazakça: Зуқа батыр, Зауха Сәбитұлы; 1869 - 1926), Türkistan'ın bağımsızlığı için mücadele etmiş olan ulusal direnişçi lider. Çinlilerin Türkistan'daki zulümlerine karşı direnen önemli önderlerden biridir.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanınmış akademisyen Prof.Dr. Abdulvahap Kara, Zuvka Batur'un asıl adının Zuvka, Arapça'daki Süha sözünden geldiğini belirtir [1] ve bu sözün Türkistan Türkçesindeki şekli olduğu anlaşılmaktadır. "Batur" ona kahraman, cesur anlamında milletinin verdiği bir unvandır. Zuvka Batur Sabitoğlu'nun doğumuna bu yıl 150. yıl dolmaktadır. O 1866 yılında şimdiki Doğu Kazakistan oblastının Zaysan ilçesinin Kendirlik denilen yerinde dünyay gelmiştir. Zuvka'nın babası – Sabit molla[2]. Atalarının en eskisi Nurmuhammed Hafız'dır.

Zuvka Batur edebiyat aleminde[değiştir | kaynağı değiştir]

Zuvka Batur hakkında son yıllarda Çin'de iki tarihi roman yazıldı. Onun biri – Batırhan Kusbegin'in «Zuqa Batır» romanı[3], ikincisi, kırk beş yıl tutsak kalmış Kacığumar Şabdanulı'nın «Pana» romanı. Bir de Zuvka Batur'un çocukları hakkında yazılan Bay-Ahmet Cumabayulı'nın «Sagınış» romanında da bu yönde bilgiler var. Bunların dışında Zuvka Batur hakkında çok sayıda diğer edebi türlerde de yazılar bulunmaktadır[4]. Zuvka Batur hakkında Moğolistan, Türkiye, ABD, Avrupa ülkelerinde tarihi araştırmalar ve edebi çalışmalar yapılmaktadır. 2016 yılı Zuvka Batur'un doğumunun 150.yılı anma yılıdır[5]. Bu anma çalışmaları Türk Dünyasında[6][7] ve Avrupa'nın 11 ülkesinde gerçekleşmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkistan Gazetesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]