Zofia Daszyńska-Golińska

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zofia Daszyńska-Golińska
DoğumZofia Emilia Poznańska
6 Ağustos 1866
Varşova, Kongre Polonyası
Ölüm1934 (67-68 yaşında)
Varşova, İkinci Polonya Cumhuriyeti
MilliyetPolonyalı
MeslekPolitikacı, profesör

Zofia Emilia Daszyńska-Golińska, evlilik öncesi soyadıyla Zofia Poznańska veya bilinen adıyla Zofia Golińska (6 Ağustos 1866 - 11 Şubat 1934), Polonyalı bir sosyalist politikacı, oy hakkı savunucusu ve profesördür.[1] Polonya Senatosu'ndaki ilk kadın senatördü.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Daszyńska-Golińska, 1866'da Varşova'da doğdu. Babası ve annesi eğitimli ailelerden geliyordu. Sosyal konular ve bilimle ilgilenmeye başladı ve Varşova devlet okulunda okuduktan sonra Zürih'e gitti. İsviçre'de felsefe, tarih, politika ve ekonomi alanlarında dersler aldı.[2]

Siyasi bir aktivist olan Felix Daszyński ile İsviçre'de evlendi, fakat evliliği, kocasının veremden iki yıl sonra ölmesiyle sona erdi. Kayınbiraderi Ignacy Daszynski, kardeşinin mirasını devraldı ve Polonya Sosyalist Partisini kurdu. Böylelikle Polonya'nın ilk başbakanı oldu.[3] İkinci kocası Golinski, bir botanikçiydi, ancak ilk kocasıyla iştirak ettiği siyasetle ilgilenmeye devam etti.[4] 1891'de "18. yüzyılda Zürih nüfusu" ile ilgili demografik bir konu üzerinde doktora yaptı.

Viyana Üniversitesi'nin kenar mahallelerinde gayriresmî olarak çalıştı.[2] Çalıştığı kurumun adı, gayriresmî olarak Uçan Üniversite olarak adlandırılmıştı.[4] Kurum, öğrencileri kurslara yerleştirdi ve Bilimsel Çalışmalar Derneği adında resmî olarak tanındıktan sonra 1885'ten 1907'ye kadar varlığını sürdürdü. Daszyńska-Golińska, Krakow'a taşınmadan önce 1894'ten 1896'ya kadar Berlin'de yardımcı doçent olarak ders verdi. Polonya Sosyalist Partisini destekledi, birçok kitap yazdı ve akademik makaleler yayımladı. 1919'da Özgür Polonya Üniversitesi'nde profesör oldu. İş güvenliği dâhil olmak üzere ekonomi ve sosyal konular hakkında dersler verdi.

Marksizmden daha ılımlı olduğu söylendi ve Eduard Bernstein'ın anlayışını benimsedi.[4] 1928'den 1932'ye kadar BBWR partisini temsil eden Polonya senatosunun bir üyesiydi. Bu süre zarfında, Küçük Kadınlar İtilafı dâhil olmak üzere önde gelen birçok feminist örgütün üyesiydi.[4]

Mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

1934'te Varşova'da öldü. Polonia Restituta Subay Haçı ile ödüllendirildi. 80'den fazla fazla kitap yayımladı.[4] Bu kitaplara Sosyalizmde Atılım (1900), Sosyal Ekonomi (1906-1907, iki cilt), İş birlikçi bir sistem aracılığıyla gelecek (1921), Nüfus politikası sorunları (1927) ve Sosyal Politikalar (1933) örnek olarak gösterilebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]