Ziver bey Ahmedbeyov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ziver bey Ahmedbeyov
Axmedbekov-1.jpg
Kişisel bilgiler
Doğum 1873
Şamahı, Rus İmparatorluğu
Ölüm 1925 (51-52 yaşlarında)
Bakü, Azerbaycan SSC, SSCB
Vatandaşlık  Rusya İmparatorluğu
 Azerbaycan Halk Cumhuriyeti
 Sovyetler Birliği
Çalışma ve başarıları
Etkin yılları 1902 - 1925
Çalıştığı şehir Bakü, Sankt-Peterburg
Mimarlık tarzı İslami mimari ile Batı mimari sentezi
Ünlü yapıtları Şamahı: Cuma Camii, İmam Camii
Bakü: Taze Pir Camii, Murtaza Muxtarov Camii, Oftalmoloji Enstitüsü

Ziver bey Ahmedbeyov (Azerice: Zivər bəy Əhmədbəyov; d. 1873, Şamahı - ö. 1925, Bakü) Azeri mimar, araştırmacı (mimarlık ve sanat tarihçisi) ve profesör; ve yükseköğrenim mezunu olan ilk Azeri mimardır.[1] Ziver bey Ahmedbeyov 1873 yılında o zaman Rus İmparatorluğu'nun bir parçası olan Azerbaycan'ın Şamahı şehrinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şamahı'da aldı. 1902 yılında yükseköğrenimini Sankt-Peterburg İnşaat Mühendisleri Enstitüsünü bitirdi ve aynı yıl Bakü'ye yerleşti. 1902-1917 yılları arasında Ahmedbeyov Bakü Guberniyası İdaresinde, sonra ise Bakü Şehir İdaresinde mimar olarak çalıştı. 1918 yılında Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ilan edildikten sonra Bakü'nün baş mimarı oldu ve bu göreve 1920 ilan edilen Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti döneminde de devam edip 1922 yılına kadar sürdürdü.

Ahmedbeyov tasarladığı yapılarında doğu ve batı mimarlığının üsluplarını birleştirirdi. Önemli eserleri arasında Şamahı'da Cuma Camii ve İmam Camii, Bakü'de Taze Pir Camii, Murtaza Muxtarov Camii ve Oftalmoloji Enstitüsü, ve Vladikavkaz'da birçok sayıda konut bulunur. Emircan Camii UNESCO'nun tarihi anıtlar listesine alınmıştır.

Ahmedbeyov 1917 yılında Azerbaycan'ın İslami kültür varlıklarının korunması için "İslam Kültür Varlıkları", ve 1919 yılında ise Şamahı'da kültür varlıklarının korunması için "Yeni Şirvan" derneklerini kurdu.

Ziver bey Ahmedbeyov 1925 yılında Bakü'de öldü.

26 Mayıs 2011 yılında Bakü'de Ziver bey Ahmedbeyov'un heykelinin ve onun adını taşıyan parkın açılışı yapıldı. Parkın açılışını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]