Zeynep Aksu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zeynep Aksu
Doğum Füsun Demiroğlu
1 Kasım 1949 (1949-11-01) (71 yaşında)
İstanbul
Etkin yıllar 1967-1973

Zeynep Aksu (asıl adı Füsun Demiroğlu, d. 1 Kasım 1949[1] , İstanbul), Türk oyuncudur. Türk sinemasında 1960'ların sonlarıyla 1970'lerin başlarında oynadığı başrollerle tanınır. 5 yılın sonunda sinemayı bıraktı. 2003 yılında bir TV dizisiyle setlere döndü.

Hayatı ve Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dönemin tanınan iş adamlarından Cudi Demiroğlu'nun kızı olarak, Füsun Demiroğlu adıyla dünyaya gelen Aksu, annesiyle babası ayrıldıktan sonra babasıyla yaşamaya başladı. İlkokuldan itibaren yatılı okulda okudu. Işık Lisesi'ne devam etti. Çok tutucu olan babası söz vermesine rağmen kendisini okutmak için İsviçre'ye göndermekten vazgeçti. Bunun üzerine onu kızdırmak için güzellik yarışmalarına katıldı.

Önce Füsun Arda ismiyle Ses dergisi yarışmasına başvurdu ancak geç kaldı. Daha sonra Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği yarışmaya sinemada kullanacağı Zeynep Aksu ismiyle girdi ve 18 yaşında "sinema güzeli" seçildi. 20 filmlik bir anlaşmanın ardından Cüneyt Arkın ile rol aldığı Namus Borcu filmiyle sinemaya başladı[2].

Kısa bir dönem filmlerde oynamasına rağmen, oynadığı başrollerle akıllarda yer etti. O dönemde basın tarafından Türkân Şoray'a rakip gösterildi. 1972'de Üvey Ana filmindeki rolüyle, Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Kendisinden habersiz yarışmaya katıldığı için kendisiyle 5 yıl boyunca görüşmeyen babasıyla barıştı. Babasıyla tekneyle açıldıkları bir gün bütün resimlerini, ödüllerini ve sinemayla ilgili diğer her şeyini Büyükada'ya gidene kadar yırtarak Marmara Denizine attı ve sinema kariyerini sonlandırdı. Bir süre babasıyla yaşadıktan sonra evlendi. Bu evliliği iki yıl sürdü. İkinci evliliğinden bir oğlu oldu. On dört yıl süren bu evliliğini de boşanmayla sonuçlandı.

Annesinin sonraki evliliğinden olan iki erkek kardeşinden küçüğü, yönetmen Ferzan Özpetek'tir.

Ayfer Tunç, Aksu'nun sinemaya başlama öyküsüne, Ömür Diyorlar Buna adlı kitabında yer vermiştir. Tunç, öyküde Aksu'nun adını "Efsun" olarak değiştirmiştir.

2015'te ilk romanı Asalet Budalası'nı yayımladı[3].

Oynadığı filmler ve TV dizisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]