İçeriğe atla

Yunanistan'ın idari bölümleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yunanistan'ın idari bölümleri
Διοικητική διαίρεση της Ελλάδας (Yunanca)
KategoriÜniter devlet
YerYunanistan
Sayı13 bölge, 325 belediye, 1 özerk yer
NüfusToplam: 10,815,197
YüzölçümToplam: 131,957 km2

Kallikratis Planı'nın 1 Ocak 2011 tarihinde uygulanmasından sonra, Yunanistan'ın idarî bölümleri iki ana seviyeden oluşur: bölgeler ve belediyeler. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı'nın bir parçası olan ancak yerel yönetim kurumu olmayan bölgeleri denetleyen bir dizi merkezî olmayan idare bulunmaktadır.

Kallikratis Planı reformları ile Yunanistan yörel-yerel idarî yapısı hiyerarşik üç düzeyde yörel-yerel yönetim kurumlarına ayrılmıştır. Reformdan sonra birinci en üst düzeyde (bazen "periferi" adı verilerek) Yunanistan İdari Bölgeleri kurulmuştur. Yunanistan İdari Bölgeleri için 13 tane "bölge" ve 1 tane "özerk bölge" kurulmuştur. Bu en üst düzeydeki Yunanistan İdarî Bölgesi Türkiye'de yeniden kurulmakta olan "Büyük Şehir" yörel yönetiminin karşıtıdır. Yunanistan'da 2011 Kallikratis Planı reformuyla kurulan ikinci düzeyde olan ve "İdarî Bölge" altında bulunan yörel idare kurumları "Bölgesel Birim" olarak adlandırılmaktadır ve bunlar 74 tanedir. Yunanistan yörel-yerel yönetiminde yapılan 2011 Kallikratis Planı reformundan sonra "üçüncü düzeyde" yörel idare olarak ve "Yunanistan Bölgesel Birimleri" altında Yunanistan Belediyeleri bulunmaktadır ve bunlardan 325 tane bulunmaktadır. 2011 Kallikratis Planı reformuna göre "Yunanistan Belediyeleri" yerel şartlar ve tercihe göre iki değişik şekilde olabilmektedir: "yerel kominiteler" veya "belediye birimleri". Bunlardan "belediye birimleri" eski şehirsel yerleşimlerdeki "belediyeler" olup bu belediye birimleri altında yine yerel tercihe göre "belediye kominiteleri" kurulabilmektedir.

2011 Kallikratis Planı reformlarına göre Yunanistan'ın eski yörel idarî kurumları ve bu kurumların içlerinde organizasyon şekilleri, özellikle "nomos" adlı "Yunanistan İlleri", lağvedilmiştir.

İdari bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetimin ilk seviyesi belediyelerden oluşur. Belediyeyi, 5 yıllığına seçilen bir belediye başkanı (δήμαρχος, dímarchos) ve bir belediye meclisi (δημοτικό συμβούλιο, dimotikó symvoúlio) yönetir.

Bölgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetimin ikinci seviyesi bölgelerden (περιφέρειες, periféreies; tekil περιφέρεια, periféreia) oluşur. Bölgeyi, 5 yıllığına seçilen bir bölge valisi (περιφερειάρχης, perifereiárchis) ve bölge meclisi (περιφερειακό συμβούλιο, perifereiakó symvoúlio) yönetir.

Merkezi olmayan idareler[değiştir | kaynağı değiştir]