Yukarıkulaca, Şiran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarıkulaca
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Şiran
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 308
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0456
Posta kodu 29700
Resmî site
[1] -

Yukarıkulaca, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarı Kulaca Köyü; Gümüşhane İli Şiran İlçesi'ne bağlıdır. İlçenin kuzeyindeki Gavur Dağları'nın eteğinde bir vadi içerisine kurulmuş olan köyün ilçe merkezine uzaklığı 13 km'dir. Köyün kuruluşu ile ilgili rivayetlerin dışında kesin bir bilgi yoktur. Eski adı Yukarı Gersut (Gersud-u Balâ) olup daha sonra Yukarı Kulaca olarak değiştirilmiştir.

Kuzeyinde Gavur Dağları, doğusunda Osmaniye (Mumuya), güneyinde Selimiye (Kirazmaşat) ve Bahçeli (Aşağı Gersut), batısında ise Yeniköy bulunmaktadır. köyün kuzeyindeki Cankurtaran tepesi 3278 m. yüksekliğindedir. Bu dağlardan doğan ve köyün içerisinden geçen dere, Bahçeli-Çanakçı Köylerini izleyerek Kelkit Çayı ile birleşir. Derenin dağ eteklerindeki “Boğaz” dediğimiz mevkisinde alabalık bulunmaktadır.

Kuzeyindeki dağlar nedeniyle denize kapalı olup orta dereceli yağışlı, kışları sert, yazları ise genelde kuraktır. Ancak köy; gerek ormanlık olması, gerek dağın eteğinde ve yüksekte kurulu bulunmasından dolayı ilçenin diğer köylerine göre daha çok yağış almakta ve yaz mevsimi, yayla sayılabilecek derecede serin geçmektedir. İçinden akan dere ile köye yapılan Gölet'ten dolayı sulamada herhangi bir sıkıntı çekilmemektedir.

Tarım ve hayvancılık; köyde oturanlarımız için bir geçim kaynağı olmaktan ziyade daha çok bir meşguliyet ve arazinin boş yatırılmamasından ibarettir. Toprağın özelliği ve iklim şartları, tarım ve hayvancılığın ekonomik bir değer olmasına engeldir. köyde yetiştirilen “Şeker Fasulyesi”nin piyasada tercih edilmesi ve bunun karşılığı olarak da iyi para etmesi sebebiyle son yıllarda ekimi yaygınlaşmıştır. Şeker Fasulyesinin yanında köyün balı, patatesi ve kuşburnusu özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir.

Anadolu'nun birçok yerinde olduğu gibi, tarım ve hayvancılıktan elde edilen gelirin artan nüfusa ve zamanın ihtiyaçlarına yetmemesi köylülerimizi gurbete çıkmaya zorlamıştır. Önceleri aile köyde durur, aile reisi veya evin çalışabilecek erkekleri gurbete gider, kazanılan para ile köye dönülürdü. Ancak zamanla aile ile birlikte gurbete göçler başladı. Şu anda köyde 62 hane bulunmaktadır.

köy; temmuz-ağustos aylarında bile zirvelerinde kar bulunduran Gavur Dağlarının eteğindeki konumu, ormanı, alabalık suyu ve yayla havası gibi tabi güzelliklerinin yanında Göleti ve Alabalık Tesisleri ile cazibe merkezidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane iline 113 km, Şiran ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 308
1997 262

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]