Sadıkköy, Şiran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sadıkköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Şiran
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2013)
 • Toplam 170
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0456
Posta kodu 29700
Resmî site
[1] -

Sadıkköy, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür.

Köy iki ana mahalleden oluşmaktadır. Yukarı Sadık ve Aşağı Sadık (Han yeri). Aşağı Sadık daha eski yerleşim yeri olup, diğer adı olan hanyeri'ni eskiden hanlar olduğundan almıştır. ayrıca köyün eski yerleşim yerlerinden biri de sakut'da olup, bu yerleşim yeri terkedilmiştir. Gayrimüslümlere ait yerleşim kalıntılarına rastlanmadığından köyün Türkler tarafından kurulduğu söylenebilir. (Halil Kadız ın notu.)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy genel olarak bir Anadolu-Türk kültürü özelliğine sahipken son yıllarda daha çok Türk-İslam anlayışını benimsemiştir. (yükselen kültüre uymuştur.) Her şey bir yana Güzel bir kültürel geçmişe sahiptir. Anadoluda çok az yerde görülen Alevi-Sunni birlikteliği, kardeşliği bu köyde hala ayaktadır. Bu özellik hem köy içindeki ve hem de komşu alevi köyleri ile de aynıdır. Köy içi komşuluk ilişkileri de köyün güzelliklerindendir. okur yazar oranı % 90 ın üzerindedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane iline 122 km, Şiran ilçesine 22 km uzaklıktadır. Köyün güney sınırını doğudan batıya doğru Kelkit Çayı oluşturmaktadır. Ortalama yükseklik 1300 m dir. Karadeniz ve Doğuanadolu iklimlerinin kesişme noktasında olan Sadık, ağırlıklı olarak karasal iklim özelliğine sahiptir. Ormanlık alanlar köy arazisinin yarısından çoğunu kapsayıp, çam ve meşe ağaçlarından oluşmaktadır. Sulu tarım çok kısıtlı alanda yapılabilmektedir.(H. Kadız)

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 170
1997 187

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]