Young Sheldon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Young Sheldon
Young Sheldon logo.svg
Format Televizyon dizisi
Tür Durum komedisi
Geliştiren Chuck Lorre
Steven Molaro
Başrol Iain Armitage
Zoe Perry
Lance Barber
Montana Jordan
Raegan Revord
Jim Parsons
Annie Potts
Açılış müziği Mighty Little Man - Steve Burns
Besteci John Debney
Ülke  ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 6
Bölüm sayısı 116
Yapım
Yönetici yapımcı Steven Molaro
Jim Parsons
Todd Spiewak
Jon Favreau
Yapımcı Timothy Marx
Gösterim süresi 22 dakika
Yapım şirketi Chuck Lorre Productions
Warner Bros. Television
Dağıtımcı firma Warner Bros. Television Distribution
Yayın bilgileri
Kanal CBS
Yayın tarihi 25 Eylül 2017 - günümüz
Kronoloji
İlişkili programlar The Big Bang Theory

Young Sheldon, 25 Eylül 2017'den beri CBS'de yayınlanan bir Amerikan televizyon dizisi. The Big Bang Theory'nin spin-off dizisi olarak planlanmıştır. .[1]

2018'in Ocak ayında dizi ikinci sezon onayı almıştır. Dizinin ikinci sezonu, 24 Eylül 2018 günü yayınladığı CBS kanalında başlamıştır. 22 Şubat 2019 günü, dizinin üçüncü ve dördüncü sezon onaylarını aldığı açıklanmıştır.[2]

30 Mart 2021 günü, dizinin üç sezon daha süreceği açıklanmıştır.[3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sezonu 1989 yılında geçen dizide 9 yaşındaki Sheldon Cooper'ın ailesinde ve çevresinde yaşanan olaylar anlatılır. Dizi, Teksas'ın doğusunda bulunan hayali Medford kasabasında geçmektedir. Henüz 9 yaşında olduğu halde liseye başlayan Sheldon'ın aşırı derecede yüksek olan zekasının kendisine ve ailesine olan etkileri, dizinin başlıca konusudur. Dizide geçen konular her bölümde Sheldon'ın büyüklüğü tarafından dış ses ile izleyicilere aktarılır.

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Asıl karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sheldon Cooper (Iain Armitage): İleri derecede zekidir. Ailesi ile birlikte Doğu Teksas'ın Medford kasabasında yaşayan Sheldon, oturduğu kasabanın lisesinde okumaktadır. Üstün zekasına rağmen sosyalleşmede oldukça zorlanan Sheldon, zaman zaman çevresi tarafından anlaşılmaz. Özellikle teorik fizikle ilgilenen Sheldon'ın hayali bir gün büyük bir bilim adamı olmaktır. Diziyi kendisinin büyüklüğü (Jim Parsons) dış ses olarak anlatmaktadır. Dizinin ilk sezonunda 9 yaşındayken, dizinin altıncı sezonu itibarıyla 12 yaşındadır.

Mary Cooper (Zoe Perry): Sheldon'ın annesi. Yaklaşık 35-40 yaşlarındadır. Oldukça anaç bir kişiliğe sahip olan Mary, Cooper ailesinde Sheldon'ı en çok anlamaya çalışan ve ona en çok ilgi gösteren kişidir, ancak bazen onunla anlaşmakta zorlanmaktadır. Genellikle sevecen bir karaktere sahip olsa da zaman zaman inatçı ve dikkafalı olabilmektedir. Özellikle Sheldon'a karşı çok korumacı bir annedir. Koyu bir Hristiyandır ve bu yönü Sheldon ile anlaşmazlığa neden olur. Dizinin başında ev hanımı olan Mary, daha sonraları kilisede muhasebeci olarak çalışmaya başlamıştır.

George Cooper Sr. (Lance Barber): Sheldon'ın babası. Yaklaşık 40-45 yaşlarındadır. Medford Lisesi'nde futbol koçu olarak çalışmaktadır. Çoğu zaman Sheldon ile anlaşmakta zorlansa da onunla ilgilenmeye çalışmaktadır. İri bir yapıya sahiptir. Nüktedan kişiliği, zaman zaman anlaşamadığı kaynanası ile ortak yönüdür. Olaylar karşısında zaman zaman soğukkanlı davranması bazen ilgisizmiş gibi gözükmesine neden olsa da çocuklarına karşı iyi bir babadır.

George "Georgie" Cooper Jr. (Montana Jordan): Sheldon'ın ağabeyi. Sheldon'dan pek hazzetmez, zaman zaman onunla alay eder. Kendisinden küçük kardeşi Sheldon ile lisede aynı sınıfta olması Georgie'yi epey rahatsız etmektedir. Okulun futbol takımında oynayan Georgie, çok da zeki değildir. Bu yönü anneannesi ve kardeşi tarafından zaman zaman alay konusu olur. Dizinin ilk sezonunda 14, altıncı sezonunda ise 17 yaşındadır. Para ve ticaret ile konulara oldukça meraklıdır, bu yüzden zaman zaman yarı zamanlı olarak çalışmaktadır.

Melissa "Missy" Cooper (Raegan Revord): Sheldon'ın ikiz kız kardeşi. Sheldon ile ağabeyi kadar olmasa da zaman zaman alay eder. Sheldon kadar zeki değildir, ancak pratik zekaya sahiptir. Özellikle sosyal konularda oldukça beceriklidir. Oldukça sivri dillidir. Çizgi film izlemeyi çok sever. Dizinin ilk sezonunda 9, altıncı sezonunda ise 12 yaşındadır. Dizinin üçüncü sezonunda yaşadıkları kasabanın beyzbol takımında oynamaktadır.

Constance "Connie" Tucker (Annie Potts): Sheldon'ın anneannesi. Dördüncü sezonun bir bölümünde 68 yaşında olduğu söylenmiştir. "Meemaw" lakabıyla bilinir ve torunları tarafından öyle çağrılır. Kocasını birkaç yıl önce kaybetmiştir. Cooper ailesiyle aynı sokakta, hemen karşılarındaki evde oturmaktadır. Sheldon'ı diğer torunlarından bariz bir şekilde kayırır. Kızı kadar koyu bir dindar değildir ve huy olarak da pek benzemezler, ancak çocukları arasından bir tek Mary ile konuşmaktadır. Oldukça sosyal, flörtöz ve nüktedan bir kişiliği vardır. Kumar, bovling ve bahis oyunları oynamaktan hoşlanır.

Diğer karakterler ve oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Billy Sparks (Wyatt McClure): Cooper ailesinin yan komşularının oğlu. Çok zeki değildir. Sheldon ile aynı yaşlardadır.

Herschel Sparks (Billy Gardell): Billy'nin babası. Bahçesindeki kümesinde tavuk yetiştirmekte, aynı zamanda da otomobil tamirciliği yapmaktadır.

Brenda Sparks (Melissa Peterman): Billy'nin annesi. Kasabanın bovling salonunda çalışmaktadır. Mary ile pek geçinemezler.

Tam Nguyen (Ryan Phuong): Sheldon'ın gittiği lisede edindiği, en iyi arkadaşı. Vietnam'dan Amerika'ya göç eden bir ailenin oğludur. Bazı konularda Sheldon'ı anlamakta zorlansa da onunla iyi geçinir.

Papaz Jeff Difford (Matt Hobby): Cooper ailesinin gittiği kilisenin papazı. Sheldon tarafından çok sevilmez.

Victoria MacElroy (Valerie Mahaffey): Sheldon'ın gittiği lisede sınıf öğretmeni.

Müdür Tom Petersen (Rex Linn): Medford Lisesi'nin müdürü.

Evelyn Ingram (Danielle Pinnock): Medford Lisesi'nde matematik öğretmeni.

Hubert Givens (Brian Stepanek): Medford Lisesi'nde fen bilimleri öğretmeni.

Roy Wilkins (Doc Farrow): Medford Lisesi futbol takımının yardımcı koçudur. Aynı zamanda beden eğitimi öğretmenidir.

Sheryl Hutchins (Sarah Baker): Medford Lisesi'nin kütüphanecisi.

Dr. John Sturgis (Wallace Shawn): Doğu Teksas Teknik Üniversitesi'nde fizik profesörü ve Sheldon'ın mektup arkadaşıdır. Dizinin birinci sezon sonu itibarıyla Sheldon'ın anneannesi ile ilişki yaşamaktadır.

Ira Rosenbloom (Richard Kind): Mobilyacıdır. Bir dönem Sheldon'ın anneannesinin erkek arkadaşı olmuştur, ancak daha sonra terk edilmiştir.

Paige (Mckenna Grace): 10 yaşında, üstün zekalı bir kızdır. Dr. Sturgis'in üniversitede verdiği derslere katılmaktadır. Yine bu derslerde Sheldon ile tanışmıştır. Sevecen ve neşeli bir kızdır. Missy ile çok iyi anlaşmaktadır. Fakat Sheldon, onu bilmediği bazı şeyleri bildiği için oldukça kıskanır.

Dizide Jason Alexander, Elon Musk, Bob Newhart, Jason Kravits, Ray Liotta, Frances Conroy, Ed Begley Jr. gibi isimler de konuk oyuncu olarak yer almışlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Andreeva, Nellie (13 Mart 2017). "'The Big Bang Theory' Spinoff 'Young Sheldon' Gets CBS Series Order, Rounds Out Cast; Jon Favreau Set To Direct". Deadline.com. 1 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2017. 
  2. ^ ""Young Sheldon" renewed for seasons 3 and 4 at CBS". IMDb. 26 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2019. 
  3. ^ "Young Sheldon: Seasons Five, Six & Seven; CBS Renews Comedy Series for Three More Years". IMDb. 4 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]