İçeriğe atla

YouTube'a erişimin engellenmesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(YouTube erişiminin engellenmesi sayfasından yönlendirildi)

YouTube, dünya çapında kimi ülkelerde uygulanmakta olan engellemelerle karşı karşıyadır. Bu sitenin engellenmesi, kullanımda "YouTube Erişiminin Engellenmesi" şeklinde yer almaktadır.

YouTube Yayınını Engelleyen Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilyalı manken "Daniela Cicarelli"nin seks videoları YouTube'a düşünce ülkenin siteye girişi yasaklanmıştı. 9 Ocak 2007'de başlayan bu yasak bilinmeyen bir tarihte kaldırılmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Aynı şekilde Ermenistan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından çıkan ayaklanmadan sonra sıkıyönetim ilan edilmiştir ve iletişim 2 Mart 2008 tarihinde kesilmiştir.

Çin'de ise vatandaşların pek çok siteye erişimi yasaklamış durumdadır. YouTube da bunların başında yer almaktadır. 17 Ekim 2007 tarihinden beri ülkede YouTube'a erişim yasaktır.

Aynı doğrultuda, İran'da da YouTube'a erişim 3 Aralık 2006 tarihinden beri engellidir. Ülke, neden olarak, içerikteki seks materyalleri ve cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad'a yapılan hakaret videolarını göstermektedir.

Fas'ın hâkimiyetindeki Batı Sahra'ya bağımsızlık getirilmesi gerektiğini içeren görüntüler yüzünden ülkede 25 Mayıs 2007 tarihinden beri siteye ulaşım yasaklanmıştır. Şu an ise yasak değildir.

Suudi Arabistan ise YouTube'a erişimi engellememiştir; ancak yaş onaylamasının yapıldığı sayfaya erişimi engellenmiştir. Böylelikle yetişkinlerin izlemesi uygun görülen videolar otomatikman sansürlenmiştir. Aynı doğrultuda, Suriye'de de site engellenmiştir.

Tayland'da başbakan Thaksin Shinawatra hakkında yapılan hakaret videoları yüzünden siteye erişim 8 Mart 2007'den bu yana kapanmıştır. Sonraki yıllarda ise bilinmeyen tarihte engel kalkmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde ise şeyh ile dalga geçilmesi sonucu, zaman zaman erişim engellenmektedir.

Pakistan'da da İslam'a hakaret eden videoların yayınlanması nedeniyle erişimi 22 Şubat 2008'de durdurulan site 28 Şubat 2008 tarihinde yeniden kullanıma açılmıştır.

Rusya, 4 Mart 2022'de Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle YouTube'u engellemiştir.

YouTube'a Türkiye'den erişimin engellenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sitedeki Atatürk karşıtı içerikler nedeniyle, Türkiye'de ara sıra engelleme görmektedir. Ancak engellemeyi aşmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Türkiye üzerinden Youtube'a erişim 13 Mart 2008 tarihinde Atatürk'e hakaret eden görüntüler nedeniyle Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla engellendi.

Erişimi yasaklamış ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Erişimi hâlen engelli ülkeler
Eskiden siteyi engelleyen ancak erişimin yasaklanmasını sonradan kaldıran ülkeler
Yaş kısıtlaması olan ülkeler
Yeni yasak gelen ülkeler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "В Туркмении заблокировали YouTube и LiveJournal". 5 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2012.