Yosemite Vadisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yosemite Vadisi
Amerika Birleşik Devletleri üzerinde Yosemite Vadisi
Yosemite Vadisi
Yosemite Vadisi
Yerli adıİngilizce: Yosemite Valley
Coğrafya
KonumKaliforniya, ABD
Koordinatlar37°43′K 119°39′B / 37.717°K 119.650°B / 37.717; -119.650
Genel Bilgiler
Uzunluk12 km (7,5 mi)
Genişlik1,6 km (0,99 mi)
Yüzölçümü15 km2 (5,8 sq mi)
İrtifa± 1.200 m (3.900 ft)
TürVadi
Koruma alanıYosemite Ulusal Parkı
Bitki türü± 400
AkarsuMerced Irmağı
Konum haritası
Harita
Wikimedia Commons

Yosemite Vadisi, Kaliforniya Yosemite Ulusal Parkı'nda bulunan buzul kökenli bir vadidir. 13 km (8 mil) uzunluğunda ve 1,6 km'den daha derin olan vadide Half Dome ve El Capitan gibi granit formasyonları bulunur ve yoğun olarak çam ağaçları bulunur. Merced Irmağı arafından kazılan vadide Tenaya, Illilouette, Yosemite ve Bridalveil nehirlerle birlikte Kaliforniya'nın en yüksek şelaleleri de yer alır. Dünyanın dört bir yanında ziyaretçi alan vadi Yosemite Ulusal Parkı'nın da merkezidir.

Coğrafi Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Günbatımında vadinin kayalıklarından bir görüntü

Yosemite Vadisi, Sierra Nevada dağının batı yamacında, San Francisco'ya 240 km(150 mil) uzaklıkta yer alır. Vadi doğu-batı doğrultusunda 11 km (7,5 mil) uzunluğunda ve yaklaşık 1,6 km (1 mil) genişliğindedir. Yosemite Vadisi, millî parkın yalnızca yüzde birini oluşturmasına rağmen, park ziyaretçilerinin konaklama merkezidir. Yarım düzineden fazla ırmağın oluşturduğu grafit uçurumlar vadi zemininden 900–1200 m yükselebilmektedir. Akarsular Merced Nehri'nde birleşir ve vadinin batı ucuna kadar devam eder ve nehir San Joaquin vadisine akar. Vadinin düzlüklerini ağaçlık alanlar ve çayırlar kaplar, etrafında uçurumlar ve şelaleler yer alır, vadinin manzarasını da bu şelale ve uçurumlar oluşturur.

Yosemite Şelaleleri ve Half Dome

Akarsu ve Şelaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek bölgelerde oluşup eriyen kar, akarsuları ve gölleri besler. Bu akarsular bölgedeki şelaleri oluşturur. Bölgedeki şelaleler:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]