Yosemite Vadisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yosemite Vadisi
1 yosemite valley tunnel view 2010.JPG
Yosemite Vadisi
Ülke Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri
Eyalet Kaliforniya
Coğrafi Bilgiler
Zemin Yüksekliği 1.200m(4.000fit)
Uzunluk 12 km(7,5 mil)
Genişlik 1,6 km(1 mil)
Akarsu Merced Nehri
37°43′18″N 119°38′47″W

Yosemite Vadisi, Kaliforniya Yosemite Ulusal Parkı'nda bulunan buzul kökenli bir vadidir. 13 km (8 mil) uzunluğunda ve 1,6 km'den daha derin olan vadide Half Dome ve El Capitan gibi granit formasyonları bulunur ve yoğun olarak çam ağaçları bulunur. Merced Irmağı arafından kazılan vadide Tenaya, Illilouette, Yosemite ve Bridalveil nehirlerle birlikte Kaliforniya'nın en yüksek şelaleleri de yer alır. Dünyanın dört bir yanında ziyaretçi alan vadi Yosemite Ulusal Parkı'nın da merkezidir.

Coğrafi Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Günbatımında vadinin kayalıklarından bir görüntü

Yosemite Vadisi, Sierra Nevada dağının batı yamacında , San Francisco'ya 240 km(150 mil) uzaklıkta yer alır. Vadi doğu-batı doğrultusunda 11 km (7,5 mil) uzunluğunda ve yaklaşık 1,6 km (1 mil) genişliğindedir. Yosemite Vadisi, millî parkın yalnızca yüzde birini oluşturmasına rağmen, park ziyaretçilerinin konaklama merkezidir. Yarım düzineden fazla ırmağın oluşturduğu grafit uçurumlar vadi zemininden 900–1200 m yükselebilmektedir. Akarsular Merced Nehri'nde birleşir ve vadinin batı ucuna kadar devam eder ve nehir San Joaquin vadisine akar. Vadinin düzlüklerini ağaçlık alanlar ve çayırlar kaplar, etrafında uçurumlar ve şelaleler yer alır, vadinin manzarasını da bu şelale ve uçurumlar oluşturur.

Akarsu ve Şelaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek bölgelerde oluşup eriyen kar, akarsuları ve gölleri besler. Bu akarsular bölgedeki şelaleri oluşturur. Bölgedeki şelaleler:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]