Yeniceli, Sulakyurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yeniceli
—  Köy  —
Kırıkkale
Kırıkkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırıkkale
İlçe Sulakyurt
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 133
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0318
İl plaka kodu
Posta kodu 71900
İnternet sitesi: [2]

Yeniceli, Kırıkkale ilinin Sulakyurt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün büyük bölümü Ankaraya göç etmiş olup istanbul ve Almanyaya da yerleşen çok sayıda aile mevcuttur. Okuma ve yazmaya gereken önem verilmektedir. Bu nedenle 1937 yılında kendi imkanlarıyla ilkokulu yapmış olup Köy halkının eğitiminde, köyün yetişdirdiği Eğitimcilerden merhum Abdullah Erol ve Müslüm GÜLTEPE'nin önemli katkıları olmuştur. Köy sosyal açıdan gelişmiş olup hemen hemen bütün ailelerde televizyon, buzdolabı, elektrikli ev eşyaları mevcuttur. Evlenmelerde başlık parası kesinlikle yoktur. Asayiş yönünden örnek bir köydür Zabıta ve adliyenin müdahalesini gerektirecek olay hemen hemen yoktur. Yaklaşık olarak 250 hanedir, ilçeye 17 km Kırıkkaleye 80 Ankara'ya 160 Km dir. Muhtarı Veli YILDIRIM dır. Cem evi ve Camisi mevcut olup, Bakkal dükkanı vardır, 2 Adet Köy Odası vardır., su deposundan gelen sular şu zamanlarda sıkıntılı olup Elektriği,Telefon santralı, taşkın su kanalı, kanalizasyon şebekesi tamamlanmak üzeredir, taşımalı eğitim yapılmaktadır. Yeniceli Köyüne 24.08.1979 Tarihinde Kadastro gelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırıkkale iline 70 km, Sulakyurt ilçesine 18 km uzaklıktadır. Arazisi engebeli ve taşlıktır tarıma elverişli alanlar oldukça azdır. Tarıma elverişli alanlarda buğday, arpa ve az miktarda nohut tarımı yapılmaktadır. Köyün geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılıktır eskilerde üzüm yeteştiriciliğide yapılmaktaymış.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 133
1997 225

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]