Yeni Granada Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeni Granada
República de la Nueva Granada (İsp.)
Yeni Granada Cumhuriyeti
1831-1858
Yeni Granada bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Slogan
"Libertad y Orden"
(Türkçe: Özgürlük ve Düzen)
BaşkentSanta Fe de Bogotá
HükûmetBaşkanlık sistemi
Tarihçe 
• Kuruluşu
1831
• Bağımsızlık ilanı
1831
• Anayasa değişikliği
11 Nisan 1858
• Dağılışı
1858
Para birimiKolombiya pesosu
Öncüller
Ardıllar
Büyük Kolombiya
Granada Konfederasyonu

Yeni Granada Cumhuriyeti, bugünkü Kosta Rika, Ekvador, Venezuela, Peru ve Brezilya'nın daha küçük bölümleriyle birlikte bugünkü Kolombiya ve Panama topraklarından oluşan ve 1831-1858 yılları arasında var olan merkeziyetçi üniter bir cumhuriyetti. 9 Mayıs 1834 tarihinde ulusal bayrak kabul edildi ve 26 Kasım 1861'e kadar Veles'in düzenlemesindeki Gran Colombian renkleri ile kullanıldı. Tüccar sancağının sekiz köşeli yıldızı beyazdı.

1851'de, Manuel Ibánez, Julio Arboleda ve Eusebio Borrero liderliğindeki Cauca ve Antioquia departmanlarından muhafazakâr ve kölelik yanlısı gruplar, haklarından mahrum bırakılmış grupların özgürleşmesini önlemek amacıyla liberal başkan José Hilario López'e karşı ayaklandığında bir iç savaş çıktı ve köleliğin kaldırılmasına ek olarak da bir takım dini konularda ihtilaflar söz konusu oldu

1832 Kolombiya anayasası[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyetin siyasi ikliminin başlıca özelliklerinden biri, Roma Katolik Kilisesi'nin konumu ve federal eyaletler için özerklik düzeyiydi. 1839'da, Yeni Granada Kongresi tarafından manastırların feshedilmesi konusunda bir tartışma çıktı. Bu kısa süre sonra, önümüzdeki iki yıl boyunca süren ve bölgesel özerklik konusunda bir çatışmaya dönüşen Yüceler Savaşı'na dönüştü.

Yeni Granada, ülke için merkezi olmayan bir yönetim taleplerine yanıt olarak Granada Konfederasyonunu oluşturmak üzere 1858'de yeniden düzenlendi.

İller[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyetin toprakları illere ayrıldı. Her il bir veya daha fazla kantondan oluşuyordu, her kanton birkaç ilçeye bölünmüştü.

Cumhuriyet ayrıca ülkenin çevre bölgelerindeki bazı bölgeleri de içeriyordu.