Yeni Birleşik Krallık

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yeni Birleşik Krallık, Aragorn'un Yüzük Savaşı ardından Gondor'un tahtına geçmesiyle, Arnor ile krallığını birleştirerek kurduğu yeni krallık. Krallığı kurduktan sonra Aragorn'a Kral Elessar denmeye başlandı.

Birleşik Krallık kurulduktan sonra Aragorn kuzeybatıya doğru ilerlemeye başladı. Isengard tekrar Gondor himayesine alındı. Sınırlar Shire'a kadar genişletildi. Bu sayede İnsanlar, batının büyük bölümünü ele geçirdiler. Burada Aragorn'un emriyle, Annúminas adlı bir kale restore edildi ve burası kuzeybatının gözcüsü oldu. Kuzeybatı artık yeniden insanların hüküm sürdüğü bölgeydi.

Daha sonra krallık, güneye doğru ilerledi. Haradrim ile kesin bir barış imzalandı. Ancak bazı Haradrimler isyan ettiği için küçük çapta savaşlara gidildi. Ardından Umbar'lar da kontrol altına alındı. Bu sayede güneydeki bölgelerdeki düşmanlar etkisiz hale getirildiler. Birleşik Krallık'ın bu bölgelerde neredeyse hiç tehdidi kalmamıştı. Rhûn tehdidi de ortadan kaldırıldı ve barış imzalandı. Hatta bazı Rhûn ve Harad Savaşçıları krallığa katıldılar. Dale ve Erebor kurtarıldı ve tekrar kurulmasına Birleşik Krallık yardım etti. Aragorn'dan sonra oğlu Eldarion tahta geçti.

Eldarion, harabeye dönmüş olan eski başkent Osgiliath'ı tekrar restore etti. Ardından başkenti tekrar Osgiliath yaptı. Rohan'la çok iyi ilişkiler kuran Eldarion, bilinen son Birleşik Krallık Yüksek kralıdır. Ardından kimin geldiği bilinmemektedir.