İçeriğe atla

Eldarion

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eldarion
J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter
Yüzüklerin Efendisi film üçlemesinde Eldarion
Unvanı/Diğer adıTelcontar
İsminin anlamıEldar'ın neslinden gelen
Irkıİnsan
Doğum tarihiD.Ç. 20 civarı
Ölüm tarihiD.Ç. 220 civarı

Eldarion, Tolkien evreninde kurgusal bir kahramandır.[1]

Arathorn oğlu Aragorn ve Arwen Undomiel'in oğulları.[2] Dördüncü çağın muhtemelen 20. yılında doğmuş ve 220. yılında ölmüştür. Babasının ölümünden sonra Gondor ve Arnor Birleşik Krallığı'nın (Gondorun) Son Yüksek Kralı olmuştur.

Kendisini gelecekte kral yapacak olan Aragorn ve Arwen'in oğulları olması gerçeği dışında hayatı hakkında hemen hemen hiçbir şey bilinmez. Rohan ile iyi ilişkiler içinde geliştirmiş ve babasının başlattığı Osgiliath şehrinin yapımını tamamlamıştır. Muhtemelen Osgiliath'ın yok edilmesinden sonra Minas Tirith'e taşınan krallığın tahtını tekrar Osgiliath'a taşımıştır.

Eldarion kelimesinin anlamı "Eldar'ın çocuğu" dur.[1] İki kız kardeşi vardır. Tolkien'in kullanmamasına rağmen "Eldarion Telcontar" ismini kullanmış olduğunu düşünmek mantıklıdır. Telcontar Aragorn'un kraliyet isimlerinden biridir ve Elf dilinde "Yolgezer" anlamındadır.

Eldarion birkaç Elf kraliyet ailesinin soyundan gelmektedir.[1] Elrond'un torunu ve anneannesi Celebrían dolayısıyla Galadriel'in torununun çocuğudur.[1] Yarı-Elf olan annesi Arwen dolayısıyla Numenorluların atası sayılan Earendil'in soyundandır.[1] Babası dolayısıyla da Batı'nın Büyük Kralları soyundandır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f Kocher, Paul H. (1980). A reader's guide to The Silmarillion. Boston: Houghton Mifflin. ISBN 0-395-28950-5. 
  2. ^ Bates, Brian (2002). The real Middle-Earth: magic and mystery in the Dark Ages. Londra: Sidgwick & Jackson. ISBN 0-283-07353-5.