Yeşilköy, Niksar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeşilköy
Tokat ilinin Türkiye'deki konumu
Tokat ilinin Türkiye'deki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Niksar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 74
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60600
Resmî site
[1]

Yeşilköy, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 1810 yıllarında Rize'den Ordu Kumru'ya baba anne ve 3 oğlu olan bir aile kendilerine arazi bulmak için göç etmişlerdir.

Hayvancılıkla geçinen daha sonra arazisi küçük olan bu ilçedende kardeşlerden murat(sarı murat) ve yusuf iki kardeş, köyün bulunduğu yerde hayvanları ile birlikte kışı geçirmek için geçici olarak konaklamışlar, daha sonra da buraya yerleşmişlerdir. ailenin geride kalan 3 ferdi anne baba ve bir kardeşleri daha sonra haber alınamamak üzere kumruda kalmışlardır. köyün bulunduğu yerdeki eski sakinleri rumlardır .osmanlı imparatorluğundan şimdiki cumhuriyet dönemine geçiş zamanında zaten az olan rum aileler daha sonra göç etmişlerdir. Kardeşlerden birinin adı Sarı Murat olduğu için, zamanla Sarı Murat köyü, Sarmuğat olarak söylenegelmiştir. Telafuzu zor olduğundan, köyün ismi Yeşilköy olarak değişmiştir. Köy yeşillikler içinde ve adına yakışır bir güzellik sergilemektedir. Yakın zamana kadar Yeşilhisar köyüne bağlı ve mezra niteliğinde olan köyde bilahare bağımsız muhtarlık kurulmuştur. Köyün eğitim düzeyi çok yüksek olmasından dolayı gurbette çok fazla memur nüfusu bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeşilköy, gelenek ve görenekleri ile güzel bir Anadolu köyüdür. Düğünler Perşembe gününden başlar ve davul-zurnasız düğün olmaz. Köy sakinleri davul zurna ile ev ev dolaşılarak düğüne davet edilir. Ayrıca düğün sahibine hediye vermek isteyen komşuların hediyeleri çocukların başlarında taşıdıkları tepsiler üzerinde ve davul zurna eşliğinde götürülür. Cuma günü köy halkı eğlenir, Cumartesi günü ise dışarıdan gelen misafirler ağırlanır. Hava şartlarına göre misafirler gerektiğinde köy sakinleri tarafından misafir edilir.Düğünlerde etli yemekler, pilav ve tatlı ikram edilir. Yeşilköy'de tarım gelişmiş olduğundan mevsimine göre sebze ve et yemekleri tercih edilir. Yağlaş,leylekgiliği, akıtmagilik ve börekler eskisi gibi yapılmasa da katmer, bişi, yufka böreği sofralardaki yerini hâlen korumaktadır. Köy sünni olup, bir camisi bulunmaktadır. Halkı eğitime yatkındır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 70 km, Niksar ilçesine 5 km uzaklıktadır. Arkası dağa yaslanmış, önü Niksar ovasına bakmaktadır. Köyün arkasında göğkaya diye adlandırılan büyük ve yüksek bir coğrafi oluşum vardır. Komşuları, Niksar yönünde Çimenözü köyü ve Aydınlıkevler, batı yönünde ise Yeşilhisar'dır. Eski Erbaa yolu köyün önünden geçtiğinden Niksar'la ve diğer köylerle ulaşımı rahattır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri 2007 78
2000 74
1997 83

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]