Köklüce, Niksar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köklüce
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Niksar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam ????
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Köklüce, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Fatlı'dır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyde okuma yazma bilmeyen oranı %10'dur. Tüm çocuklar ilköğretimine devam etmekte ve hepsi de çok başarılıdır. Memleket sevdalısı birçok Fatlılı, her yıl doğduğu, büyüdüğü topraklara tatil için gelir. Unutulmayan dostluklar hoş anılarla yadedilir. Düğünler en az üç gün sürer. Dualar okunur, yemekler yenir. Damat düğün kurallarının birine uymaz ise ceza verilir ve deve sözü alınır. Deve küçülerek kuzuya kadar iner. Düğün sonrası birliktelikler, genelde ırmaktaki regülatörde yapılır. Kocaman bir ateş yakılır ve bütün gençler ateşin etrafına oturup pişmeyi bekleyen kuzu eşliğinde şarkılar söyleyip günün ilk ışıklarına kadar eğlenirler. Bayramlarda bayram namazı köyün camisinde kılınır. Sonra avluda bayramlaşma olur. Köy gençleri toplanarak bütün evlere bayram ziyareti yapar. Köyün gençleri vakitlerini günlük işlerinde artakalan zamanlarını Kelkit Irmağında sportif faaliyetler yaparak geçirirler. Köyün futbol sahasında turnuvalar düzenlenir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 68 km, Niksar ilçesine 20 km uzaklıktadır. Köyün her bölgesi verimlidir, ekilebilir durumdadır. 3 km kuzeyinden geçen Kelkit Irmağı bölgenin en önemli su kaynağıdır. Fakat 2003 yılında başlayan hükümet icraatlarıyla öne çıkan HES lerden Bu akarsuyumuz da etkilenmiş ve çevre felaketi yaşanmıştır. Önceleri Fatlı, özellikle haftasonları çevre il ve ilçelerden gelen misafirleri ağırlamaktaydı. Vakitlerinin büyük bölümünü yöresel isimleriyle Dipçay, Kavlağanlar ve Regülatörde geçiren misafirler attıkları olta ile bazen yayın, kaya balığı, sarıkanat, sazan gibi çok leziz balıklar tutardı. Maalesef üzerine kurulan HES ile birlikte Kelkit çevresinde bir çevre felaketi yaşanmıştır. HES kanal inşaatları sırasında çıkan toprak ırmağa dökülmüştür. Bu da ırmak ve çevresindeki canlı varlığı ciddi ölçüde etkilemiştir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi,iç karasal iklim ile karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi şeklinde olup zaman zaman kara iklimi zaman zamanda deniz iklimi yaşanır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 211
1997 200

köyde70 hane vardır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım olarak; şeker pancarı,pirinç,domates üretimi yapılmaktadır,hayvancılık olarakda besi ve süt hayvancılığı yapılmaktadır.Teknik ışığında bilinçli bir çalışma ile araziden alınamayacak hiçbir sebze ve meyve yoktur.Yeterki her çalışma teknik olsun.Köyün arazisi şuanki nüfusun enaz 10-20 mislini besleyecek kadar yeterlidir.Regülatör-Porsuk arası değerlendirilir ise güzel bir turistik merkezi olabilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Camii,Okul ve ormancı lojmanı vardır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]