Boyluca, Niksar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Boyluca
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Niksar
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 158
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60600

Boyluca, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski ereç yeni ismi Boyluca dır .Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köy eski bir Rum köyüdür. 1923 mübadelesinde Yunanistanın Selanik vilayeti, Kayalar kasbasına bağlı Muralar köyünden gelen Türkler yerleşmişlerdir.zaman içinde hatipliden çakrazdan gelip yerleşmeler olmuştur. gençler dışa açılarak göç vermektedir.toprağı verimlidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu köyün kültürü eski örf ve adetlere uygun olarak devam etmektedir. Genelde yemek türleri börek, katmer, yufka, tarhana, hamurişi vs.. bilinmektedir. Bu köyde çıkan doğal su kaynağı ile dikkat çekmektedir. Ve yakınında göl vardır. Göl ve çağlayan görsellik bakımından görkemli ve ihtişamlı doğal yapı olarak bu köyde bulunmaktadır.köy gelenek ve göreneklerine çok önem vermekte olup dini ve milli bayramlarımızı büyük bir coşkuyla kutlar.köy sünni bir köydür. Tarım arazilerin sulanabilir olmaması sebebiyle dışarıya çok büyük oranda göç vermiştir. Bu göçün neticesinde okuyan insanların sayısında büyük artışlar olup, günümüzde kamu kesiminde her kademede görev yapanlar mevcuttur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 60 km, Niksar ilçesine 10 km uzaklıktadır. Komşu köyleri Işıklı, Karabayır,Kurtlar deresi ve Hüseyin GAzi'dir. Köyün altından çıkan doğal su köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Yeraltından çıkan suyun debisi yüksek olup ayrıca çok soğuktur. Suya karpuz bırakıldığında karpuzun yarıldığına bizzat şahit oldum. Çevresi piknik yeri olarak kullanılmaktadır. yine köyün yakınındaki sulama göleti bir doğa harikası olup etrafı piknik alanı olarak kullanılmakta, gölde amatör balıkçılar için avlanma yeridir. Akşam güneş batarken Gün batımını Gölden izlemek ayrı bir güzelliktir.artık ormanların gürleşmesi ile yeşil bir köydür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.yazlar sıcak kış ılıman geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 158
1997 150

2015;90

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde her türlü ürün yetişmekte olup gençler köyden şehre göç ettiği için tarım fazla yapılmamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Desing By CaqLar