İçeriğe atla

Yeşil mayo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alberto Contador Critérium du Dauphiné'de yeşil mayoyla, 2014

Yeşil mayo, yol bisikleti yarışlarında (örn. Büyük Tur etap yarışları), yarışmadaki en tutarlı, en yüksek bitirici tarafından giyilen ayırt edici bir yarış mayosu.[1]

Tour de France genel klasman lideri Sarı Mayo'yu veya "maillot jaune" giyerken, yeşil mayo "maillot vert" Tour de France puan klasmanı lideri tarafından giyilmektedir. 2009'dan beri İspanya Bisiklet Turu da yeşil mayoyu puan klasmanı liderini belirtmek için kullanmaktadır. 1974'ten 2011 yılına kadar İtalya Bisiklet Turu'nda yeşil mayo dağlar klasmanı liderini belirtmek için kullanıldı.

Klasman rehberi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki etkinlikler, puanlamaya göre genel sınıflandırmanın mevcut liderini ve / veya son kazananını belirtmek için "yeşil forma" yı kullanır (genellikle sprinterlerin yarışması olarak bilinir.):

Dağlar klasmanı lideri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki etkinlikler, en iyi tırmanıcıyı (genellikle Dağların Kralı yarışması olarak bilinir) genel sınıflandırmasının mevcut lideri ve / veya son kazananını belirtmek için "yeşil forma" yı kullanmıştır:

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ David Clark Scott (9 Temmuz 2010). "Tour de France 101: What do different color jerseys mean?". The Christian Science Monitor. 13 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2014.