Yargı karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yargı adlı Türk aksiyon, dram, polisiye ve psikolojik gerilim türündeki televizyon dizisinde yer alan tüm hayalî karakterler.[1]

Devam eden karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilgaz Kaya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilgaz Kaya
İlk görünüm 1.Bölüm
Yaratan Sema Ergenekon
Canlandıran Kaan Urgancıoğlu
Bilgileri
Cinsiyet Erkek
Meslek Savcı
Aile Metin Kaya (babası)
Çınar Kaya (kardeşi)
Defne Kaya (kardeşi)
Evlilik(ler) Ceylin Erguvan
Neva Seçkin (eski nişanlısı)
Önemli ilişkileri Eren Duman
Pars Seçkin

Yargı dizisinde Kaan Urgancıoğlu tarafından canlandırılan karakter.

Kaya ailesinin büyük oğlu.

Cumhuriyet Savcısıdır. Ceylin ile evlenmiştir. Başlarda Neva ile nişanlıydı ancak daha sonra Ilgaz yüzüğü atmıştır. Pars’la aynı yerde çalışmaktadır. Pars'ın Ilgaz’la arasında okul yıllarından beri tek taraflı bir rekabet vardır. Şimdi de kız kardeşinden ayrılması sebebiyle ona daha da fazla öfkelidir.

Kurallara bağlı, başarılı ve dürüst. Hiç bir zaman doğru olandan şaşmaz. Kurallarından asla vazgeçmez. Gurur kaynağı bir evlat. Sabır küpü ve merhametli biri. Mesleğinin en iyilerinden olan başarılı bir savcıdır. Babası Metin’in kendisine öğrettiği değerleri tüm benliğiyle özümsemiştir. Mesleğinde soğukkanlı, mesafeli, prensip sahibi bir savcıdır. Ailesine karşı sevgi dolu ve koruyucu kollayıcıdır. Çınar’la bütün çabasına rağmen kardeşlik bağı kuramamıştır. Çınar ile kurmayı başaramadığı kardeşlik bağını kız kardeşi Defne’yle kurmayı başarmıştır.

Ceylin ile bir cinayet vakasıyla yolları kesişir ve katili bulma yolunda birlikte hareket etmek zorunda kalırlar. Bu cinayet vakasının şüphelilerinden biri ise Ilgaz'ın kardeşi Çınar'dır. İlerleyen zamanlarda anlaşılır ki Ilgaz'ın kardeşi artık bir cinayet şüphelisi değildir.

Ceylin Erguvan Kaya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Pınar Deniz tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Erguvan ailesinin ortanca kızı. Ilgaz ile evlenmiştir. Tuttuğunu koparan, savaşçı ve kural tanımayan bir Avukattır. İnandığı değerler uğruna sınırları zorlayabilecek zehir gibi bir avukat. Lafını asla esirgemeyen, sabırsız, lafı dolandırmayan, açık sözlü bir kadın. Hukuk okuduğu yıllarda babası, Metin amirin de içinde olduğu bir olay sebebiyle suçsuz yere hapise girmiş ve Ceylin buna isyan etmiştir. Ilgaz ile bir cinayet vakasıyla yolları kesişir ve katili bulma yolunda birlikte hareket etmek zorunda kalırlar.

Metin Kaya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Hüseyin Avni Danyal tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Kaya ailesinin babasıdır. Başkomiser'dir. Cinayet Büro'nun Amiridir. Şerefi adından önce gelir. Dürüstlüğüyle nam salmıştır. Herkes tarafından saygı duyulan bir polistir. Birkaç yıl önce kaybettiği eşinin ölümünden küçük oğlu Çınar'ı sorumlu tutmaktadır. Ahlak kurallarına bağlıdır. Oğulları ve kızını yalnız yetiştirmiştir.

Yekta Tilmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Uğur Polat tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Engin'in babasıdır. Avukattır. Tilmen Hukuk’un kurucusudur. Avukatlığını yaptığı firmaların bütün kirli işlerini temizler. Müvekkillerinin kirli işlerini temizlemekle ün yapmıştır.Yeterli para ödenirse dünyadaki bütün sorunların çözülebileceğini düşünür. Hayattaki tek başarısızlığı oğlu Engin'i istediği kılıfa sokamamaktır.

Pars Seçkin[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Mehmet Yılmaz Ak tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Neva'nın abisi. Cumhuriyet Savcısıdır. Ilgaz’la aynı yerde çalışmaktadır. Ilgaz’la arasında okul yıllarından beri başlayan tek taraflı bir rekabet vardır. Şimdi de kız kardeşinden ayrılması sebebiyle ona daha da fazla öfkelidir. Hırslıdır. Rekabetten beslenir ve kaybetmeye tahammül edemez. Mesleğinde ve Özel hayatında kendisinin rakipsiz olduğunu düşünür. Zayıflığını gizleyen, oyundan hoşlanmayan, hazır cevap ve kararlı bir Savcı.

Eren Duman[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Uğur Aslan tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Cinayet Büroda Komiser. Ilgaz’ın en yakın arkadaşıdır. İyi bir polistir. Gözü karadır. Network'ü çok geniştir. Ağzı iyi laf yapar. Eğlenceli, komik ve espiritüel biridir. Bu kişiliğiyle de herkes tarafından çok sevilir. Arada türkü söyler. Ilgaz’ı kardeşi, Metin’i babası gibi görür. Ilgaz ile Ceylin'in nikah şahitliğini yapmasından ötürü "Şahit Eren" olarak bilinir.

Çınar Kaya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Arda Anarat tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Kaya ailesinin küçük oğlu. Babasının duyduğu öfkenin kurbanı olmuştur. Evin sorunlu çocuğudur. Kendisini ispat etmeye çalışır ve kendisini ispat etmek için uğraşırken hataya düşer. Abisi Ilgaz'ın gölgesinde büyümüştür. Abisi Ilgaz tüm çabalarına rağmen Çınar’la bütün çabasına rağmen kardeşlik bağı kuramamıştır. Çınar ile kurmayı başaramadığı kardeşlik bağını kız kardeşi Defne’yle kurmayı başarmıştır. Beladan kaçmaya çalışırken sürekli başını belaya sokan, kendisini ailesine ait hissetmeyen bir adam. Babası Metin ise birkaç yıl önce kaybettiği eşinin ölümünden Çınar'ı sorumlu tutmaktadır. Üniversite kantininde çalışmaktadır. Geçmişte adam yaralama ve uyuşturucu satıcılığı suçundan yargılanmıştır. Bu durum ve annesininin ölümü yüzünden babası ile arası iyi değildir. Evde anlaşabildiği tek kişi kız kardeşi Defne’dir

Laçin Tilmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Nilgün Türksever tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Engin'in annesi. Yekta'nın eşi. Eşine sürekli destek olan bir kadın. Zengin bir aileden gelmiştir. Yekta’nın ona sağladığı gösterişli yaşama rağmen idealist tavrından vazgeçmemiştir. Kimya Öğretmenidir. Oğlu ve eşi arasında bitmeyen mücadelenin içinde savrulmaktan yorgundur.

Merdan Kaya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Cezmi Baskın tarafından canlandırılan karakter. (6-)

Kaya ailesinin dedesi. Emeklidir. Her alemde tanınan eski bir Kabadayı gibi gözükür. Metin tarafından herkesten sır gibi saklanmıştır. Yılların kurdu, her alemin adamı. Zamanın kabadayıları gibi, iş dünyasıyla yakın ilişkileri olan bir adamdır. Merdan, İstanbul’da olan biten herşeyi bilir. Eskilerden olması sebebiyle büyük hürmet görür. Karşısındaki bir düşünürken onun aklından bin tilki geçer.

Şahver Yengi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Ayşenil Şamlıoğlu tarafından canlandırılan karakter. (7-)

Eski Hakime. Adalet ve Hukuk üzerine kitaplar yazmaktadır. Kendini adalete adamıştır. Gençliğinde hâkimelik yaparken karşılaştığı davada verdiği bir karar onun hayatını değiştirmiş ve bunun sonucunda sevdiği mesleğinden ayrılmıştır. Üniversitede hocalık yapmaya başlamıştır. Bir çok hukukçu onun tedrisatından geçmiştir.

Neva Seçkin[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Başak Gümülcinelioğlu tarafından canlandırılan karakter. (3-)

Pars'ın kardeşi. Hakimedir. Detaylara önem veren, Hırslı ve Başarılı biri.

Seda Gökmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Nergis Öztürk tarafından canlandırılan karakter. (10-)

Engin'in teyzesi ve avukatı. Laçin'in kardeşi. Yekta ve Laçin'e kin beslemektedir ve intikam almak istemektedir. İzmir’de kendine ait olan başarılı bir avukatlık firması vardır. Söz konusu "Adalet" olduğu zaman başarılı sonuç için elini kirletmekten asla çekinmez. Her zaman ve her ortamda dikkat çeker. İnsanı ilk görüşte hep etkileyen bir tarza sahiptir.

Rıdvan[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Yiğit Kalkavan tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Pars'ın asistanı.

Cüneyt[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Hakan Dinçkol tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Yekta'nın asistanı.

İnci Erguvan[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Ece Yüksel tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Erguvan ailesinin küçük kızı. Neşeli ve Hayat dolu bir kız. Hayattaki en büyük destekçisi ablası Ceylin'dir. Baba sevgisine hasret büyümüştür. Üniversite ikinci sınıfta iç mimarlık bölümünde öğrencidir. Ablası Ceylin’e çok düşkündür, anne ve babasından çok onu rol model olarak alır. En çok güvendiği kişidir. Engin tarafından öldürülmüştür. Flashback sahnelerinde gösterilir.

Gül Erguvan[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Zeyno Eracar tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Erguvan ailesinin annesi. Eşi Zafer'in yokluğunda 3 kız yetiştirmiş yorgun bir anne. Ev hanımıdır. Pasif biri gibi görünse de aslında göründüğünden daha manipülatör bir kadındır. İstediklerini yaptırmak için bir yol seçmiştir ve bu seçtiği yol ise sürekli hastaymış gibi davranmaktır. En büyük kızı Aylin’le ilişkisi diğer kızlarına göre daha yakındır.

Aylin Erguvan Yılmaz[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Pınar Çağlar Gençtürk tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Erguvan ailesinin büyük kızı.

Parla Yılmaz[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Zeynep Atılgan tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Aylin ve Osman'ın kızı.

Osman Yılmaz[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Onur Özaydın tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Parla'nın babası. Aylin'in eşi.

Ozan[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Özay Özgüler tarafından canlandırılan karakter. (?)

İnci'nin Üniversite hocası.

Makbule Kaya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Özlem Çakar tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Kaya ailesinin halası.

Defne Kaya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yargı dizisinde Beren Nur Karadiş tarafından canlandırılan karakter. (1-)

Kaya ailesinin küçük kızı.

Bitirilen karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Engin Tilmen (Onur Durmaz): Yekta ve Laçin'in oğlu. Ceylin'in en yakın arkadaşıdır. Psikopattır. Ceylin ile birlikte çalışmaktadır. Yekta, Engin ve Ceylin'in birlikte çalışmasına sürekli itiraz etmektedir. Zor zamanlarında hep birbirlerinin yanında olmuşlardır ve bu yüzden Ceylin ve Engin arasında güçlü bir bağ vardır. Babası Yekta’yla sürekli zıtlaşma hâlindedir. Cezaevinde, talep ettiği bir kitabın sayfalarına sürülen zehirden etkilenip hastaneye kaldırılmıştır. Hastaneye alındığı zamanların ilerleyen günlerinde hastaneden babasının yardımıyla kaçmıştır. Kaçtığı günün gecesi bir ormanda ölü bulunmuştur. (1-14)
  • Zafer Erguvan (Ali Seçkiner Alıcı): Erguvan ailesinin babasıdır. Onurunu kaybetmiş ve hayata küs bir adam. Zaman zaman sefere çıkar. Erguvan ailesinin onu uzun bir sefere çıktığını zannettiği günlerde, Kaya ailesinin ortanca oğlu Çınar tarafından öldürülmüştür. (1-8)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yargı Oyuncuları Kimdir?". CNN Türk. 19 Eylül 2021. 11 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]