İçeriğe atla

Yargıç Dredd (film, 1995)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Judge Dredd
Yargıç Dredd
YönetmenDanny Cannon
YapımcıCharles Lippincott,
Beau Marks
SenaristMichael De Luca, William Wisher, Jr.
OyuncularSylvester Stallone,
Diane Lane,
Armand Assante,
Max von Sydow,
Rob Schneider
MüzikAlan Silvestri
Görüntü yönetmeniAdrian Biddle
DağıtıcıHollywood Pictures
Cinergi Pictures
Yapım yılı1995, ABD
Süre96 dakika
Dilİngilizce
Bütçe85.000.000 $[1]
Hasılat113.5 milyon $

Yargıç Dredd (İngilizce özɡün adıylaː Judge Dredd) Başrolde Sylvester Stallone'nin oynadığı 1995 ABD yapımı aksiyon-bilimkurgu filmidir. Sylvester Stallone, suçun kol gezdiği fütüristik metropol Mega-City One'da bir kolluk görevlisi olarak rol almaktadır. Film tamamen Birleşik Krallık'taki Shepperton Stüdyolarında çekildi ve 30 Haziran 1995'te Buena Vista Pictures tarafından ɡösterime sokuldu.

2080 yılında geçen film distopik bir dünyayı anlatıyor. Dünyayı "lanetli" bir çorak araziye çeviren belirsiz bir felaketin ardından hayatta kalanlar, polis, yargıç, jüri ve cellat rollerini birleştiren bir Yargıçlar birliği kurmuşlardır. Yargıç Dredd'de, en sadık Sokak Yargıçlarından biri olan Dredd, bir insanüstü klon ordusuyla Mega-City One'ı ele geçirme planları yapan kendi üvey kardeşi psikopat Rico tarafından cinayetle suçlanır. Filmin yapımcılığını Charles Lippincott ve Beau E. L. Marks, senaryosunu William Wisher Jr. ve Steven E. de Souza üstlendi.

Eleştirmenler filmi senaryosu nedeniyle eleştirdiler ve Stallone'un oyunculuğunun yanı sıra kaynak materyaline özgünlük ve inanç eksikliği algıladılar. Film genellikle Stallone'un en kötü filmlerinden biri olarak kabul edilir,[2][3] ancak görsel tarzı, efektleri, müzik notası, dublörleri ve aksiyon sekansları övüldü ve film dört Satürn Ödülü'ne aday gösterildi. 2012'de Dredd adlı bir yeniden başlatma filmi ɡösterime ɡirdi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

2080'lerde, Dünya'nın çoğu yaşanmaz bir çorak arazi haline gelmiştir. Bazı insanlar çorak "Lanetli Dünya"da hayatta kalmayı başarırken, insanlığın çoğunluğu on milyonlarca nüfusa sahip devasa Mega Şehirlerde yaşamaktadır. Suçla mücadele için, geleneksel adalet sisteminin yerini polis memuru, yargıç, jüri ve cellat yetkilerini birleştiren bir Yargıçlar birliği almıştır.

Mega-City One, 2139'da, en sadık "Sokak Yargıçlarından" biri olan Joseph Dredd, bir blok savaşını sona erdirmede birinci sınıf Yargıcı Barbara Hershey'e yardım eder. Hapisten yeni çıkmış bir bilgisayar korsanı olan Herman "Fergee" Ferguson, çatışmada yakalanır ve bir gıda dağıtım robotunun içine saklanır. Dredd, Herman'ı mülke zarar vermekten tutuklar ve onu beş yıl hapis cezasına çarptırır. Eski bir Yargıç olan Rico, hapishaneden kaçar ve üniformasını ve "Kanun Koyucu" silahını geri almak için Mega-City One'a döner. Ayrıca hizmet dışı bırakılmış bir ABC Warrior savaş robotunu bulur ve yeniden etkinleştirir.

Dredd'i eleştiren bir haber muhabiri olan Vartis Hammond öldürülür ve Dredd baş şüpheli olur. Dredd, aralarında Griffin ve akıl hocası Baş Yargıç Fargo'nun da bulunduğu Konsey Yargıçlarından oluşan bir mahkeme huzurunda yargılanır. Dredd, Hammond'u öldürmek için kullanılan mermilerde DNA'sı bulunduğu için suçlu bulunur. Fargo, Dredd'i kurtarmak için Baş Yargıçlıktan istifa eder ve son bir talepte bulunarak, Konsey'den Dredd'in hayatını bağışlamasını ister. Dredd ömür boyu hapis cezasına çarptırılırken Fargo, emekli olan bir Yargıcın "kanun tanımayanlara hukuku getirmek için" çorak araziye girdiği "uzun yürüyüşe" çıkar. Dredd'i cinayetle suçlaması için Rico'yu serbest bırakan Yargıç Griffin, Baş Yargıç olur ve Rico'ya şehirde kaosa neden olması talimatını verir.

Dredd, Herman'ın yanında oturduğu zeplinle Aspen ceza kolonisine götürülür. Ancak, yamyam çöpçüler ve haydutlardan oluşan bir aile olan Angel Gang, zeplin vurularak düşürülür ve Dredd ile Herman'ı mağaralarına geri getirir. Yargıçlardan oluşan bir ekip, düşen gemiyi araştırır ve hayatta kalanları kurtarmaya değil öldürmeye kararlı bir şekilde mağaraya gider. Fargo, Dredd'in hayatını kurtarmak için zamanında gelir, ancak Mean Machine Angel onu ölümcül şekilde yaralar. Ölmekte olan Fargo, Dredd ve Rico'nun mükemmel Yargıç'ı yaratmayı amaçlayan bir genetik mühendisliği deneyi olan Janus projesinin sonucu olduğunu söyler. Dredd, Rico ile aynı DNA'ya sahip olduğu için, Rico bunu kullanarak onu muhabirin cinayeti için suçladığı sonucuna varır. Griffin'in Janus projesini yeniden etkinleştirmeye çalıştığına inanan Fargo, Dredd'den onu durdurmasını ister.

Mega-City One'da Rico, şehri terörize eder ve Yargıçları çeşitli şekillerde öldürür. Kendi DNA'sından bir Yargıçlar ordusu yaratmaya kararlı olan Griffin, durumu, Konsey Yargıçlarını Janus dosyalarının kilidini açmaya ikna etmek için kullanır. Konsey Yargıçları dosyanın kilidini açtıktan sonra Griffin onları öldürür. Dredd ve Herman gizlice şehre geri döner ve Janus projesini de kendi başına keşfetmiş olan Hershey ile tanışır. Janus laboratuvarlarının saklandığı Özgürlük Anıtı'na giderler. Herman'ı yaralayan ve Dredd ile Hershey'i yakalayan ABC Savaşçısı ile karşılaşırlar. Rico, Janus klonları için kendi DNA'sını kullanır ve ardından ABC Savaşçısına Griffin'i öldürmesini emreder. Dredd, Rico ile dövüşürken Herman, yaralarına rağmen ABC Savaşçısını etkisiz hale getirirken Hershey, asistanı Dr. Ilsa Hayden ile savaşır. Rico, klonlarını erken etkinleştirir, ancak onlar Dredd'i durduramazlar ve hızlı klon aktivasyonu, Janus laboratuvarını yok eder. Dredd, Rico'yu Özgürlük Anıtı'nın tepesine kadar takip eder ve son bir mücadelede, Rico'nun düşerek ölümüne yol açar.

Tüm olayı kaydeden, şehrin süper bilgisayarı Central, bilgileri yayınlayarak Dredd'in adını temize çıkarır. Kalan Yargıçlar, Dredd'den yeni Baş Yargıç olmasını ister, ancak Dredd, Sokak Yargıcı olarak kalmayı tercih ederek reddeder.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör Rolü
Sylvester Stallone Yargıç Joseph Dredd
Diane Lane Yargıç Hershey
Armand Assante Rico
Rob Schneider Herman Ferguson (Fergie)
Jürgen Prochnow Yargıç Griffin
Max von Sydow Baş Yargıç Fargo
Joan Chen Ilsa Hayden
Joanna Miles Judge Evelyn McGruder
Balthazar Getty Olmeyer
Maurice Roëves Warden Miller
Ian Dury Geiger
Christopher Adamson Mean Machine
Ewen Bremner Junior Angel
Peter Marinker Yargıç Esposito
Angus MacInnes Yargıç Silver
Louise Delamere Yargıç Meeker
Phil Smeeton Link Angel
Steve Toussaint Avcı takım lideri
Bradley Lavelle Baş yargıç Hunter
James Earl Jones Anlatıcı
James Remar Block Savaş Lordu
Scott Wilson Pa Angel

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Judge Dredd (1995) - Financial Information". The Numbers. 20 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2020. 
  2. ^ "The Top 100 Worst Sci-Fi Action Movies of All Time". Flickchart. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  3. ^ Mike Thompson (9 Ağustos 2010). "Sylvester Stallone: All Films Considered". Metacritic. 29 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017.