İçeriğe atla

Yardım:Vikimetin ile kaynak göstermeye giriş/4

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Doğrulanabilirlik
Kaynaklar neden önemlidir

Satır içi kaynaklar
Nasıl eklenir

Kaynak yardımcısı
Kolayca kaynak ekleyin

Güvenilir kaynaklar
Hangi kaynaklar yeterince iyidir?

Özet
Öğrendiklerinizi gözden geçirinVikipedi makaleleri, makalede sunulan bilgileri doğrudan destekleyen güvenilir ve yayınlanmış kaynaklar gerektirir. Artık bir makaleye nasıl kaynak ekleyeceğinizi biliyorsunuz, ancak hangi kaynakları kullanmalısınız?


Vikipedi'deki "kaynak" kelimesinin üç anlamı vardır: çalışmanın kendisi (örneğin, bir belge, makale, kağıt veya kitap), eserin yaratıcısı (örneğin, yazar) ve eserin yayıncısı (örneğin, Cambridge University Press). Üçü de güvenilirliği etkileyebilir.


Genel bir kural olarak, daha güvenilir kaynaklar, daha fazla insanın gerçekleri kontrol etme, yasal sorunları analiz etme ve bir yayındaki yazıyı incelemeye dahil olmasını sağlar. Akademik ve hakemli yayınlar genellikle en güvenilir kaynaklardır. Diğer güvenilir kaynaklar arasında üniversite ders kitapları, saygın yayınevleri tarafından yayınlanan kitaplar, dergiler, dergiler ve ana akım gazeteler bulunmaktadır. (CNN'in iReport gibi bazı haber kuruluşlarının ve dergilerin web sitelerinde "bloglar" ve kullanıcılar tarafından yazılan makaleler barındırdığını unutmayın. Bunlar, yayıncının profesyonel yazarları tarafından yazılırsa güvenilir olabilir, ancak okuyucuların gönderileri genellikle güvenilir kaynaklar olarak kabul edilmez.)


Haber bültenleri, kişisel web siteleri, kitaplar, patentler, açık viki'ler, kişisel veya grup blogları ve tweetler dahil yazar ve yayıncının aynı olduğu şahsi yayımlanan kaynaklar genellikle kaynak olarak kabul edilmez. Genel istisna, yazarın bir konuyla ilgili üçüncü taraf yayınlarının geçmiş kaydına sahip yerleşik bir uzman olmasıdır; bu durumda, kendi yayınladıkları çalışmaları bu konu için güvenilir kabul edilebilir (ancak diğer konular için değil).


Bir kaynağın kullanılabilir olup olmadığı da içeriğe bağlıdır. Bazı makaleler için güvenilir olan kaynaklar, diğer makaleler için güvenilir değildir. Sahip olduğunuz bilgiler için daima mümkün olan en iyi kaynağı bulmaya çalışmalısınız. Yaşayan insanlar hakkında bilgi için sadece en güvenilir kaynaklar kullanılmalıdır. Öte yandan, makalelerin konuları tarafından yazılan kendi kendine yayınlanan kaynaklar bazen kendileri hakkında bilgi kaynağı olarak kullanılabilir.


Bunlar genel yönergelerdir, ancak güvenilir kaynaklar konusu karmaşık bir konudur ve burada tam olarak ele alınması imkansızdır. Daha fazla bilgiyi Vikipedi:Kaynak gösterme, Vikipedi:Doğrulanabilirlik ve Vikipedi:Güvenilir kaynaklar'da bulabilirsiniz.