Globalstar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Globalstar sistemi 48 adet alçak yörünge uydusundan oluşmakta ve Dünya üzerine dağılmış 27 Yer İstasyon vasıtası ile bu hareketli uydulardan gelen çağrıları diğer haberleşme sistemlerine aktarmaktadırlar. Bu yer istasyonlarının bazıları ABD’de yerleşik Globalstar Inc. Şirketine ait olmakla beraber, Dünya genelindeki çoğu yer istasyonu bağımsız firmalar tarafından işletilmektedir. Örneğin G.Kore’deki Yer İstasyonu DACOM firmasınca, İtalya’daki istasyon İtalyan Elsacom firmasınca, Çin’deki İstasyon ise China Spacecom şirketince işletilmektedirler.

Globalstar’ın Türkiye’de de bir Yer İstasyonu bulunmakta ve Ankara’da bulunan bu yer istasyonu 2002 yılından beri tamamen yerli sermaye gurubuna ait Globalstar Avrasya Uydu Ses ve Data İletişim A.Ş.[1] tarafından işletilmektedir.

Globalstar Avrasya şirketi sadece Türkiye sınırları dahilinde değil aynı istasyon üzerinden Ortadoğu Ülkeleri ile Türk Cumhuriyetlerine de Globalstar servislerini vermektedir. Ayrıca araç takip hizmeti olarak da; tüm Avrupa, İskandinav ülkeleri ve Ortadoğu ile birlikte 3000 km çapındaki bir alan içerisindeki bu geniş bölgeye hizmet sunmaktadır.