Yamashita Tomohisa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tomohisa Yamashita (山下 智久 Yamashita Tomohisa, 9 Nisan 1985) bilinen lakabı ile Yamapi, Japon idol, aktör, şarkıcı ve eski NEWS üyesi.

1996 yılında, 11 yaşında Japonya'nın en ünlü erkek idol ajansı Johnny & Associates 'e katıldı. 2004 yılında NEWS grubu ile debutunu yaptı. Solo sanatçı olarak debutunu ise, 2006 yılında oynadığı dizi Kurosagi'nin tema parçası "Daite Senorita" ile yaptı. Meiji Üniversitesi'nden 2008 yılın sonlarında derece ile mezun oldu.

İlk solo albümü Supergood, Superbad 26 Ocak 2011 yılında yayınlandı. Daha önce yayınladığı her yapım gibi, bu albümde Oricon Haftalık Müzik Listesi'ne 1. sıradan giriş yaptı. 7 Ekim 2011 yılında, NEWS'ten ayrılacağı dedikodularını yalanlamasından kısa bir sonra gruptan ayrıldı. 6 Ocak 2012 yılında, I Texas parçasını Warner Music Japan altında yayınladı. Bir animenin kapanış şarkısı olarak Love Chase tekliğini ardından ise "Ero" albümünü yayınladı. Son olarak SMAP üyesi Katori Shingo ile TBS'nin yeni dizisi MONSTERS için THE MONSTERS ikilisini oluşturdular. İlk haftasında 160.000 satan The Monsters, Oricon'a ilk haftasında 1. sıradan giriş yaptı. MONSTERS şarkısı, Yamapi ve Katori Shingo tarafından bizzat yazıldı.

2012 Ocak'ından Mart'ına kadar Route 66 rotası üzerinden Amerika'yı bir uçtan bir uca dolaştı. Program NTV'de Yamashita Tomohisa Route 66: Tatta Hitori no America (山下智久・ルート66~たったひとりのアメリカ) adı altında yayınlandı.

6 Nisan 2012'den beri Tokyo FM'de Yamashita Tomohisa Cross Space programını sunuyor.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kişisel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yamapi, Funabashi, Chiba'da doğdu. Annesi ve babası o ve kız kardeşi Rina çok küçükken ayrıldı. Babası evi terk etti ve iki kardeş anneleri tarafından yetiştirildi. Orta okulda, Chiba'dan Tokyo'ya gelecek planları için taşındı.

Horikoshi Gakuen (Horikoshi Lisesi. Birçok J-idol oradan mezundur.)'den 2004 yılında, sanat bölümünden mezun oldu. Horikoshi'de, KAT-TUN'un rapçisi Koki Tanaka, Koike Teppai ve yakın arkadaşlarından Shirota Yu ile sınıf arkadaşıydı. Daha sonra, Meiji Üniversitesi'ne kabul edildi ve bir sömestr geç olarak Ekonomi alanında derece ile mezun oldu.

Çıkış Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yamapi, Takizawa Hideaki'nin televizyondaki dizisinden ilham alarak, Johnny's'e başvurusunu göndermiştir.