Yakut boğazlı sinek kuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yakut boğazlı sinek kuşu
Juvenile Male Ruby-throated Hummingbird.jpg
Dişi yakut boğazlı sinek kuşu (17 Ağustos 2013)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Trochiliformes
Familya: Trochilidae
Cins: Archilochus
Tür: A. colubris
İkili adlandırma
Archilochus colubris
Linnaeus, 1758
Ruby-throated Hummingbird-rangemap.gif

Yakut boğazlı sinek kuşu (Archilochus colubris), Kuzey Amerika'da Mississippi nehrinin doğusunda yuva yapan tek sinek kuşu türü.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyüklükleri 7-9 cm, kanat açıklıkları 8–11 cm ve ağırlıkları 2-6 gramdır. Erişkinlerin, metalik yeşil üst kısmı, grimsi beyaz alt kısmı, neredeyse-siyah kanatları vardır. Gagaları uzun, düz ve çok incedir. Erişkin erkek, fotoğrafta görüldüğü gibi yanardöner bir yakut rengi bazen ışıkta siyah gözükebilen yamaya ve koyu renk çatallı bir kuyruğa sahiptir. Dişi koyu renk, uçları beyaz ve yuvarlaklaşmış bir kuyruğa sahiptir, bazen ufak veya beyazımsı bir boğaz yaması olmasına rağmen genellikle hiçbir boğaz yamasına sahip değildir. Erkek, dişiden daha küçüktür ve biraz daha kısa bir gagası vardır. Her yıl bir defa tüylerini dökerler ve bu sonbahar göçü esnasında başlar.

Yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğaldığı habitatlar doğu Kuzey Amerika ve Kanada'daki ağaçsız geniş kırlar, çam ormanları ve orman kenarları, meyve bahçeleri ve bahçelerdir. Dişi, bir funda veya ağaçla korunan bir yerde bir yuvayı inşa eder. Göçmendirler. Kışı daha çok güney Meksika, orta Amerika, uzakta Kosta Rika ve Karayiplerde geçirirler.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu türün erişkinleri tipik olarak sadece, çiftleşmek için bir araya gelir. Beslendikleri alanı korumak için saldırganlaşırlar. Küçük boyutları yüzünden, böcek-yiyen kuşlar ve hayvanlara karşı korunmasızdırlar. Çiçek ve çiçekli ağaçların nektarları ana yiyecekleridir, ara sıra ağaçlardaki deliklerden aldıkları böcekler ve ağaç öz suyu da tüketirler. Genç kuşlar nektarın yanı sıra protein almak için böceklerle beslenirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Yakut boğazlı sinek kuşu ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Yakut boğazlı sinek kuşu ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Yakut boğazlı sinek kuşunun ötüşü