Yakov Pavlov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yakov Fedotoviç Pavlov
Yakov Pavlov, 1945
Doğum4 Ekim 1917
Krestovaya, Rus İmparatorluğu
Ölüm29 Eylül 1981 (63 yaşında)
Novgorod, Sovyetler Birliği
Bağlılığı Sovyetler Birliği
Branşı Sovyet Kara Kuvvetleri
Hizmet yılları1938-1946
RütbesiMuhafız Teğmen[1]
BirimiSovyet 13. Muhafız Piyade Tümeni
Çatışma/savaşlarıII. Dünya Savaşı
ÖdülleriSovyetler Birliği Kahramanı
Lenin Nişanı Ekim Devrimi Nişanı Kızıl Yıldız Nişanı Kızıl Yıldız Nişanı Cesaret Madalyası Cesaret Madalyası Stalingrad Savunması Madalyası Büyük Vatanseverlik Savaşı Madalyası
Sonraki işiRus SFSC ve Yüksek Sovyet Vekili

Yakov Fedotoviç Pavlov (Rusça: Я́ков Федо́тович Па́влов; 4 Ekim 1917 - 29 Eylül 1981), Sovyet Kızıl Ordu askerlerinin Stalingrad Muharebesi sırasında kendi ismini taşıyan Pavlov'un Evi 'ni düşman askerlerinden savunarak Sovyetler Birliği Kahramanı madalyası almış bir Sovyet askeri.

Kuzeybatı Rusya'da (bugünkü Novgorod Oblastı) içinde Krestovaya köyünde bir köylü ailesinin çocuğu olarak 1917 yılında doğdu. 1938 yılında Kızıl Ordu'ya katıldı. Alman-Sovyet savaşı sırasında, Güney Batı Stalingrad, 3. Ukrayna ve 2. Belarus Savaşı cephesinde savaştı. Bir makineli tüfek biriminin komutanı olarak Kıdemli Çavuş rütbesiyle bir keşif biriminin komutanı oldu.

Stalingrad Muharebesi sırasında, Pavlov ve müfrezesi dört katlı bir binayı iki ay boyunca ilerleyen Sovyet askerleri tarafından kurtarılana kadar Alman askerlerinin sürekli saldırısına karşı 27 Eylül 1942 gecesine kadar savunmuşlardır. Bu binanın savunması "Pavlov'un Evi" (Дом Павлова) olarak tarihe geçmiştir. Stalingrad'da yaptıkları için Sovyetler Birliği'nin, Lenin Nişanı, Ekim Devrimi Nişanı, Kızıl Yıldız ve diğer birçok madalyasına layık görüldü.

Savaş sonrası Komünist Partisi'ne katıldı. Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Sovyet Yardımcısı olarak üç kez seçildi. 1981 yılında öldü ve naaşı Novgorod'a gömüldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İlgili terfi, ödül ve madalya sayfasından 14 Nisan 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Rusça) 5 Mayıs 2020 tarihinde erişilmiştir