Yaşam Kaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Yaşam Kaya
Doğum 1 Ekim 1976 (1976-10-01) (41 yaşında)
Adana, Türkiye
Milliyet Türkiye Cumhuriyeti
Meslek Yazar, Tiyatro, Müzik ve Sinema Eleştirmeni
Ödüller Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı 75. Yıl Cüneyt Gökçer Ödülleri "Övgüye Değer Eleştiri Ödülü" 2011

Yaşam Kaya, (d. 01 Ekim 1976, Adana), Türk tiyatro, müzik ve sinema eleştirmeni, köşe yazarı

Tiyatro Eleştirmeni olarak ilk kez 1999 yılında Türkiye'nin ilk internet tiyatro yayını olan www.tiyatronline.com' da yazmaya başladı. 2002 senesinde Ankara Edebiyatçılar Derneği ne üye oldu. O dönem Ankara "Değirmen Dergisi"nde şiirlerini yayınlattı. 2003 yılının Mayıs ayında Varlık Dergisi 'nde şiirleri ile ilgili eleştiri yazıları yayınlandı. 2004 senesinde Londra ’da belirli bir süre yaşadı. İstanbul’a döndüğü zaman Psikoloji bölümünde eğitim aldığı için özel kurumlarda aile danışmanlığı ve kişisel danışmanlıklar görevlerinde bulundu. Aynı yıl www.tiyatronline.com adlı internet tiyatro yayınına editörlük yapmaya başladı. Halen sitenin editörüdür.

2005 ile 2008 yılları arasında Radikal , Birgün , Sabah , Tiyatro Gazetesi; Tiyatral İstanbul, Tiyatro Tiyatro Dergisi yazdığı oyun eleştirilerini yayınladı. Londra 'da, Londra Olay Gazetesi'nde ve The Guardian da ingiliz ve Türk oyunlarla ilgili yazdığı tiyatro eleştirilerini yayınlattı. 2007 Aralık ve 2008 Mayıs aylarında Sabah Gazetesi'nde; 2011'de www.ntvmsnbc.com'da; 2012'de Hürriyet Gazetesi'nde tiyatro seçici kurul üyeliği; 2008 ile 2010 yılları arasında Taraf Gazetesi ’nde tiyatro eleştiri yazıları yazdı. 2008 senesinde bünyesine girdiği Tiyatro... Tiyatro... Dergisi Ödülleri’nde 5 yıl jüri olarak görev yaptı. 2010 ile 2013 yılları arasında Birgün Gazetesi ' nde ve Turkish Review'da köşe yazarı olarak görev yaptı. Şu anda Tiyatronline adlı Türkiye'nin ilk internet tiyatro yayınında tiyatro;[1][2]. İstanbul Art News Gazetesi'nde ve Life Art Sanat Dergisi'nde müzik (caz-blues); Sinematopya adlı dergide sinema köşe yazıları; Türk Tiyatrosu' nu anlatan tiyatro araştırma dosyalarını/kritiğini www.artfulliving.com.tr kültür sanat sitesinde yayınlatmaktadır. NTV Radyo da tiyatro oyunları üzerine yaptığı kritiklerini konuşmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]