Yıldızlar Korsanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldızlar Korsanı
The Star Rover
İlk baskı kapağı
YazarJack London
ÜlkeABD
Dilİngilizce
TürBilimkurgu

Yıldızlar Korsanı (İngilizce The Star Rover), ABD'li yazar Jack London'un 1915 yılında yayımlanan romanı. Mistisizm ve reenkarnasyon öğeleri içeren bir bilimkurgu romanıdır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman,cinayet suçlamasıyla ömür boyu hapse çarptırılmış Darrell Standing adında bir üniversite profesörünün ağzından okuyucuya aktarılmaktadır.

Darrell Standing hapishanede kaldığı süre içerisinde "Ceket" adı verilen ve vücudu sımsıkı sararak göğüs kafesinde dayanılmaz ağrılara sebep olan bir çeşit elbiseyle sürekli olarak işkence görmektedir. (Romanda bahsi geçen işkence gömleği gerçektir ve o yıllarda San Quentin hapishanesinde kullanılmıştır)

Darrell Standing daha sonra bu işkencelerden korunmak için kendine özgü bir çeşit trans yöntemi geliştirip,kendini yaşanmış ancak belli bir sırada seyretmeyen raslantısal geçmişlere göndermeye başlamıştır.

Romanın ana gövdesini oluşturan bu geçmiş deneyimler farklı çağlarda ve kültürler içinde geçip oldukça kuvvetli bir anlatımla okuyucuya sunulmuştur ancak bunlar birbirlerinden bağımsız öyküler olmakla birlikte 'sonunda ne oldu' sorusuna da cevap vermezler.

Uyarlandığı filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

The Star Rover (1920 movie)
The Jacket (2005 movie)

The Pianist filminden de tanıdığımız Adrien Brody'nin baş rolü oynadığı ve Türkiye'de Çıldırış adı altında gösterime girmiş filmdir.Temelde Yıldızlar Korsanı romanından etkilenmiş olmasına rağmen,romanda anlatılanlarla uzaktan yakından ilişkisi yoktur

Filmde kahramanımız bu sefer bir akıl hastanesindedir ve kendini geçmişe değil geleceğe trans eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]