Martin Eden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Martin Eden
Martin Eden-kapak.jpg
Yazarı Jack London
Dili İngilizce
Türü Roman
Anadilinde
basım tarihi
1909 (1. Basım)
ISBN ISBN 975-9099-12-8

Martin Eden, Jack London'ın 1909 yılında yazdığı romanıdır. Bir gemi işçisinin yazar olma çabasının anlatıldığı romanda tutkulu, aşık, kalıplaşmış düşüncelere karşı duran, sorgulayan, inanan ve idealleri uğruna, çıkarına olmasa da düşündüklerini cesurca ifade eden gemi işçisi Martin Eden anlatılır.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack London 33 yaşında Martin Eden'i yazdığında Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş ve Deniz Kurdu ile uluslararası başarısını kanıtlamıştı. Fakat London ünlü olunca birden düş kırıklığına uğradı ve Güney Pasifik'te bir deniz yolculuğuna çıktı. İki yıllık zorlu yolculuğunda, yorgunluk ve bağırsak hastalıklarıyla mücadele ederken, içinde düş kırıklıklarını, ergenlik çağında yaptığı çete kavgalarını ve yazar olarak tanınmak için verdiği mücadeleyi anlattığı Martin Eden'i yazdı. Kitaptaki Ruth Morse adlı karakter Jack London'un ilk aşkı Mabel Applegarth'tır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Martin Eden ilk görüşte aşık olduğu kız için kendini geliştirmeye başlar her konuda kitaplar okur, dil öğrenir ve kendini kıza (Ruth) beğendirmeye çalışır. Bir süre sonra Martin Eden yazar olmak düşüncesine kavuşur ve küçük küçük öyküler yazmaya ve bunları yayınevlerine gönderir ama hiçbiri yayımlanmaz ve sevdiği kız da yazdıklarını pek beğenmez.

Romanın ilerleyen bölümlerinde, ana kahraman Martin Eden bir çamaşırhanede çalıştığı dönemde, kısa bir süre kapitalist sistemin dayattığı çalışma koşulları yüzünden hem kendi ürettiğine hem dünyaya hem de en önemlisi kendine yabancılaşmıştır; hatta bu yoğun çalışma temposu hayatta en çok sevip değer verdiği Ruth'a sevgisini bile unutturmuştur.