Uçurum İnsanları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uçurum İnsanları
The People of the Abyss
Kitabın 2004 yılında Bordo Siyah Yayınları'ndan çıkan bir Türkçe çevirisinin kapağı.
YazarJack London
ÜlkeBirleşik Krallık
Dilİngilizce
TürlerAraştırma, deneme

Uçurum İnsanları (İngilizce: The People of the Abyss), Jack London'ın 1903 yılında basılan natüralist kitabı. Kitap Jack London'ın 1902 yılında Londra'nın doğu yakasında yaşayan insanlar üzerine yaptığı gözlemlerden oluşmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack London bir karar alır: 1902'de Güneş Batmayan Ülke olarak anılan Büyük Britanya'nin başkenti Londra'nın doğu yakasına gider ve orada sıradan bir fakir insan kılığında dönemin şartlarını inceler. Romanda İngiltere'nin seçkin insanlarının lüks yaşamına karşın onun deyişiyle "uçurum insanları"nın yoksulluk ve sefalet içindeki yaşayışlarını ele alır. Anlatılan dönem Büyük Britanya'nin altın çağıdır ancak Londra'nın doğu yakasında tam bir sefalet hüküm sürmektedir.

Jack London'ın, "uçurum insanları"nın bu durumlarını onların içinde yaşayıp onlardan biri olarak anlatması dönemin İngiltere'sindeki halkın gerçek yaşam şartlarını anlatan kaynak niteliğindedir. Jack London kimi zaman dönemin mahkeme belgeleri ile zenginleştirdiği romanında bu belgelerle mala karşı işlenmiş suç ile cana karşı işlenmiş suçların cezalandırılmasındaki çarpık orantıyı da okuyucusuna sunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]